• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Midterm Outcomes of a Prospective, Nonrandomized Study to Evaluate Endovascular Repair of Complex Aortic Aneurysms Using Fenestrated-Branched Endografts

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

לטקסט המלא

 

מבוא:

תיקון אבי העורקים  בגישה תוך כלית,  (EVAR) הפך לאפשרות הטיפול השכיחה ביותר עבור מטופלים עם מפרצת באבי העורקים החזי היורד והבטני.

מחקרים פרוספקטיביים הראו יתרונות משמעותיים בטווח קצר לגישה זו. על פני תיקון כירורגי פתוח, בהם  ירידה בתמותה וירידה בסיכון לסיבוכים לבביים, כליתיים וריאתיים.

פיתוח יכולת טכנית להכנסת תומכנים לעורקי הכליות והמעיים אפשרה תיקון מפרצות מורכבות יותר עם שימוש בשתל מנוקב ומסועף  (FB-EVAR).

מחקרים הראו כי גישה זו ניתנת לביצוע באחוזי הצלחה גבוהים ובתחלואה ותמותה נמוכות יותר בהשוואה לתיקון כירורגי פתוח.

מחקר זה מסכם את תוצאות הביניים של טווח הביניים של FB-EVAR לטיפול במפרצת באבי העורקים המערבת את עורקי הכליות או משלבת את החזה והבטן.

 

 

שיטות:

סה"כ 430 מטופלים (302 גברים, גיל ממוצע 74 ± 8 שנים) שטופלו בגישת FB-EVAR נכללו במחקר פרוספקטיבי, לא אקראי. נקודות הסיום כללו תמותה במהלך 30 יום ותופעות לוואי משמעותיות.

 

תוצאות:

היו 133 מפרצות שעירבו את עורקי הכליות  ו-297  מפרצות משולבות בטניות-חזיות עם 1673 עורקי כליות/מזנטריאלים משולבים. לאחר 30 יום או במהלך האשפוז אם נמשך יותר מ-30 יום, היו 4 (0.9%) מקרי תמותה.

 

סיבוכים משמעותיים כללו דיאליזה חדשה ב-8 מטופלים (2%), פרפלגיה קבועה או שבץ מוחי ב-10 מטופלים כל אחד (2%) ואי ספיקת נשימה הדורשת טרכאוסטומיה בשני מטופלים (0.5%).

 

לאחר מעקב ממוצע של 26 ± 20 חודשים, היו 3 (0.7%) מקרי מוות הקשורים לאבי העורקים מחסימת סטנט ל SMA, דימום במערכת העיכול או סיבוכים של תיקון פתוח של קשת אבי העורקים. מטופל אחד (0.2%) סבל ממפרצת לא קטלנית שתוקנה בגישה אנדווסקולרית.

 

מסקנות:

תוצאות הביניים מחקר פרוספקטיבי ולא אקראי זה שבדק  תיקון מפרצת מורכבת של הותין באמצעות שתל מנוקב ומסועף מאשרות את ההצלחה הטכנית הגבוהה, התמותה הנמוכה והשיעור הנמוך של סיבוכים משמעותיים.  

המשך מעקב אחר מטופלים הוא קריטי לניהול מפרצת מורכבת של אבי העורקים שטופלה בגישה זו עקב המספר הגבוה של התערבויות משניות לשמירה על יציבות הזרימה בכלי הדם היעודיים ולטפל בדליפות סביב השתל.

 

 

Oderich, Gustavo S. MD; Tenorio, Emanuel R. MD, PhD; Mendes, Bernardo C. MD et al. Midterm Outcomes of a Prospective, Nonrandomized Study to Evaluate Endovascular Repair of Complex Aortic Aneurysms Using Fenestrated-Branched Endografts. Annals of Surgery: September 2021 - Volume 274 - Issue 3 - p 491-499

 

 

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד