• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Early outcomes with a hybrid technique for repair of a non-A non-B aortic dissection

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

החלפה מלאה של קשת אבי העורקים בטכניקת 'חדק הפיל' משמשת בדרך כלל לטיפול בקרעים שמקורם בקשת אבי העורקים בין העורק התת-בריחי השמאלי לעורק  התרדמה המשותף השמאלי.  

 

עם זאת, ההליך הניתוחי הוא מסובך וקשה לביצוע, ולעתים קרובות מוביל לדימום משמעותי.  בשנים האחרונות נעשה שימוש בכלי דם מעל אבי העורקים ותיקון בגישה תוך כלית במקום החלפת קשת אבי העורקים.

 

עם זאת, סיבוכים נוירולוגיים נפוצים והשארת השתל פתוח לזרימת דם הם החששות העיקריים. לכל אחת מהטכניקות הללו יש יתרונות וחסרונות משלה.  

במחקר שלנו, תיארנו טכניקה היברידית חדשה ופשוטה באמצעות סטנט שהתאמנו לטיפול בדיסקציה של אבי העורקים שאינה מסוג A או B  ללא החלפת קשת אבי העורקים או הסרת כלי דם. אנו מציגים סידרה של מקרים רצופים של מטופלים.

 

שיטות:

מינואר 2013 עד דצמבר 2018, 825 מטופלים התייצגו עם דיסקציה של אבי העורקים. מתוכם, 28 חולים עם דיסקציה non-A non-B (המסווגת כדיסקציה הנמשכת לקשת אבי העורקים עם כניסה בין עורק התרדמה המשותף השמאלי לעורק התת-בריחי השמאלי.

מטופלים אלה עברו ניתוח היברידי חדש. שתלי סטנט עם התאמה (Micropart Corp, שנחאי, סין) הושתלו באמצעות סטרנוטומיה אמצעית.

 

תוצאות:

כל המטופלים עברו ניתוח חירום. לא נרשמו תמותה בבית חולים, ניתוחים חוזרים עקב דימום, דיווחים על פרפלגיה, אוטמים מוחיים, דליפות סביב השתל,  חסימות עורק תת-בריחיי שמאל.

לא נדרשו מוצרי דם במהלך או לאחר הניתוח. במהלך המעקב המוקדם ב-39חודשים,  מטופל אחד אבד למעקב, ומטופל אחד נפטר בפתאומיות. אנגיוגרפיה באמצעות CT הראתה כי יש מעבר הנמשך בקשת אבי העורקים ובאבי העורקים היורד ללא כל תסמינים.  לא דווח על אירועי פרפלגיה, אוטם מוחי, איסכמיה בגפה העליונה או איסכמיה בעורק התת בריחי השמאלי.

 

מסקנות:

טכניקת תיקון קשת אבי העורקים בגישה משולבת היא טיפול בטוח, יעיל ופשוט עבור מקרי דיסקציה מסוג A non-B ויכולה למנוע דליפת סביב השתל.  

התוצאות הראשוניות שלנו היו מצוינות, ויש צורך במחקרים נוספים כדי לבסס את הבטיחות והיעילות לטווח ארוך של ההליך החדש.

 

Weitie Wang, Hulin Piao, Yong Wang, et al. Early outcomes with a hybrid  technique for repair of a non-A non-B aortic dissection. JTCVS DOI:https://doi.org/10.1016/j.jtcvs.2020.05.100

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד