• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Index Atherectomy Peripheral Vascular Interventions Performed for

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

 

רקע כללי:

למרות נתונים מוגבלים התומכים בכריתת נגעים טרשתיים על פני שימוש בתומכנים או הרחבה בעזרת בלון כגישה טיפול למחלה טרשתית של כלי דם היקפיים ), השימוש בגישה זו גדל במהירות בשנים האחרונות.  

 

זיהינו בעבר תפוצה רחבה של בחירת גישה זו בקרב רופאים אמריקאים.  מטרת מחקר זה הייתה לחקור את הקשר בין כריתה כירורגית של הנגע, כטיפול ראשוני, עם הצורך בהתערבות חוזרת.

 

שיטות:

השתמשנו בכלל התביעות של עמלת Medicare על מנת לזהות את כל המוטבים שעברו טיפול ראשוני פמורופפוליטלי אלקטיבי בהתווית צליעה בשנת 2019. התערבויות חוזרות של מחלת  טרשתית היקפית  נרשמו עד דצמבר 2020. עקומות קפלן-מאייר שימשו להשוואת שיעור ההתערבויות מחדש.  

עבור מטופלים שקיבלו כריתה ראשונית  לעומת טיפול לא כירורגי. נעשה שימוש במודל סיכון פרופורציונלי של Cox כדי להעריך מאפיינים ברמת המטופל והרופא הקשורים להתערבות חוזרת.

 

תוצאות:

בסך הכל 15,279 מטופלים עברו טיפול כלשהו לצליעה על רקע מחלת כלי דם היקפיים בשנת 2019, מתוכם 59.6% היו כריתת עורקים.

 

לאחר מדד חציון של 435 ימי מעקב, 38.6% מהמטופלים עברו התערבות מחודשת, כולל 46.4% מהמטופלים שעברו כריתה ראשונית לעומת 27.1% מהחולים שעברו טיפול אחר (P < .001). מטופלים שטופלו על ידי רופאים שבוחרים יותר בכריתת עורקים עברו יותר התערבויות חוזרות מאשר מטופלים שטופלו על ידי רופאים 'ממוצעים' (54.6% לעומת 36.5%; P < .001). לאחר התאמה, הקשר בין גורמי המטופל להתערבות מחודשת כלל כריתה כירורגית ראשונית, גזע שחור, סוכרת ומגורים עירוניים.

 

גורמים רופאים הקשורים להתערבות חוזרת כללו רופאים גברים, מבצעים טיפולים במחלת כלי דם היקפית בכמות ניכרת, רופאים העובדים בעיקר במרכזי ניתוח אמבולטוריים או מרפאות  ורופאים שבוחרים לרוב בכריתה כגישה ראשונית. למנתחי כלי דם היה סיכון נמוך יותר להתערבות מחודשת בהשוואה לקרדיולוגים, רדיולוגים והתמחויות אחרות.

 

מסקנות:  

טיפול כירורגי ראשוני בטרשת עורקים היקפיים בהתוויה של צליעה קשור לשיעורי התערבות חוזרת גבוהים יותר בהשוואה לטכנולוגיות אחרות.

באופן דומה, רופאים שמשתמשים בכריתת עורקים בתדירות גבוהה ורופאים במסגרות שוינן בתי חולים מבצעים יותר התערבויות חוזרות מאשר עמיתיהם. ההתאמה של שימוש בכריתת עורקים לטיפול ראשוני בצליעה מצריכה בדחיפות הערכה מחודשת.

 

 

Kawaji, Q., Dun, C., Walsh, C., Sorber, R.A., Stonko, D.P., Abularrage, C.J., Black, J.H., Perler, B.A., Makary, M.A., & Hicks, C.W. (2022, March 8). Index atherectomy peripheral vascular interventions performed for claudication are associated with more reinterventions than nonatherectomy interventions. Journal of vascular surgery.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד