• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Short Term and Long Term Clinical Outcomes of Endovascular versus Open Repair for Juxtarenal and Pararenal Abdominal Aortic Aneurysms Using Propensity Score Matching: Results from Juxta- and pararenal aortic Aneurysm Multicentre European Study (JAMES)

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

בשני העשורים האחרונים, האבולוציה של העיצוב, הרכיבים ומערכות המיקום של מכשירים אנדווסקולריים הרחיבה את היישום של תיקון מפרצת בגישה תוך כלית למצבים אנטומיים מאתגרים כמו מפרצת תת כלייתית עם צוואר קצר או המערבת את עורקי הכליה.

 

דוחות ראשוניים הוכיחו שיעור הצלחה טכני גבוה, שיעור תפקוד כליות נמוך ושיעורי תחלואה ותמותה נמוכים, עם תוצאות מבטיחות לטווח הקצר והארוך, אולם קיימים דיווחים בעלי תוצאות סותרות. מחקרים המשווים בין תיקון כירורגי פתוח לגישה תוך כלית אינם שכיחים, במיוחד בהתייחס לתוצאות ארוכות טווח. 

 

המטרה העיקרית של מחקר רטרוספקטיבי רב-מרכזי זה הייתה להשוות את התוצאות ארוכות הטווח מחמישה מרכזים אקדמיים אירופאים בעשור האחרון; המטרה המשנית הייתה להשוות את התוצאות הקליניות לטווח קצר.

 

שיטות

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי רב-מרכזי של חמישה מרכזים אקדמיים אירופיים בנפח גבוה (מעל 50 תיקוני מפרצת באבי העורקים הבטנית בגישה תוך כלית או 50 ניתוחים תוך כליים מדי שנה) כולל 834 מטופלים עוקבים שנותחו. נקודת הסיום העיקרית לטווח ארוך הייתה תמותה מכל סיבה, בעוד שנקודת הסיום המשנית הייתה היעדר התערבות חוזרת הקשורה באבי העורקים.

 

תוצאות

לאחר מעקב של 87 חודשים, לא נצפה הבדל בהישרדות הכוללת בין שתי הקבוצות (p = .88).  מטופלים שעברו EVAR עברו התערבויות חוזרות הקשורות לאבי העורקים בתדירות גבוהה יותר  פגיעה חריפה בתפקודי הכליות  התרחשה בשכיחות גבוהה יותר בקרב מטופלים שעברו ניתוח פתוח, עם זאת, רוב המטופלים שסבלו מ-AKI החלימו ללא החמרה נוספת באי ספיקת כליות. שיעורי התמותה לא היו שונים בין הקבוצות.

 

סיכום

ניתן לבצע גם טיפול פתוח וגם טיפול אנדווסקולרי במפרצת מורכבת של אבי העורקים המערבת או סמוכה לעורקי הכליה, כאשר מדובר במרכזים עם מספר ניתוחים גבוה עם שיעורי תמותה ותחלואה נמוכים לטווח קצר ותוצאות טובות לטווח ארוך.

נתונים אלה מספקים מידע שימושי שיעזור למטופלים לבחור בין שני ההליכים כאשר שניהם אפשריים.

 

 

 

Zlatanovic, P.,  (2023, June). Short Term and Long Term Clinical Outcomes of Endovascular versus Open Repair for Juxtarenal and Pararenal Abdominal Aortic Aneurysms Using Propensity Score Matching: Results from Juxta- and pararenal aortic Aneurysm Multicentre European Study (JAMES). European Journal of Vascular and Endovascular Surgery65(6), 828-836. 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד