• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Locoregional Anaesthesia and Intra-Operative Angiography in Carotid Endarterectomy: 16 Year Results of a Consecutive Single Centre Series

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא

שבץ מוחי הוא גורם עיקרי לתמותה ולנכות בכל רחבי העולם, עם סיכון של כ-18% במהלך החיים כ-10%-15% ממקרי השבץ האיסכמי במוח נגרמים על-ידי נגעים בעורק התרדמה החוץ-גולגולתי.

בהתבסס על ניסויים מבוקרים אקראיים שהשוו בין ניתוח לטיפול בהיצרויות  בעורקי התרדמה ובין טיפול באמצעות סטנט להרחבת ההיצרות מקובל שגישה ניתוחית  היא המומלצת כטיפול סטנדרטי למטופלים נבחרים עם היצרות של עורק התרדמה בעוד שטיפול בסטנט שמור למטופלים עם סיכון ניתוחי מוגבר.  

 

סוגיה בלתי פתורה נוספת היא האם הערכת איכות תוך ניתוחית על ידי אולטרסאונד או אנגיוגרפיה עשויה לסייע בשיפור הבטיחות הניתוח. המחקר הנוכחי ניתח את שיעורי השבץ והתמותה במרכז אוניברסיטאי במינכן, גרמניה לאחר ניתוח קרוטיד אלקטיבי על פני תקופה של 16 שנים.

 

המחקר נועד גם לזהות קשרים בין מאפייני המטופל לבין משתנים פרי-ניתוחיים (למשל, סוג ההרדמה והדמיית בקרה תוך ניתוחית) עם תוצאים מרכזיים.

 

שיטות: כל המטופלים שעברו ניתוח קרוטיד אלקטיבי בין ינואר 2004 לדצמבר 2019 (n = 1,872;  גיל חציוני 71 שנים, 70% גברים, 37% סימפטומטיים) נכללו. כל המטופלים הוערכו נוירולוגית לפני ובתוך 48 שעות לאחר הניתוח כאשר התוצא העיקרי היה השיעור המשולב של כל שבץ או תמותה בבית החולים.

 

אירועי תוצא משניים היו השיעורים המשולבים של כל שבץ גדול בבית החולים ותמותה. כדי לזהות שינויים לאורך זמן, נותחו ארבע תקופות זמן (2004 - 2007, 2008 - 2011, 2012 - 2015 ו-2016 - 2019)

 

תוצאות

גיל המטופל החציוני עלה מ-68 ל-73 שנים (p < .001). ) והדמיה תוך ניתוחית (אנגיוגרפיה) ואולטרסאונד דופללקס יושמו בתדירות גבוהה יותר. טכניקות הניתוח לא השתנו.

 

שיעורי שבץ או תמותה בבית ירדו מ-3.7% ל-1.5% (( p=0.041. ניתוח רב-משתני גילה כי הרדמה מקומית  ואנגיוגרפיה תוך ניתוחית  קשורים עם שיעור שבץ גדול תמותה נמוך יותר.

 

סיכום

נתונים אלה מדגימים ירידה בשיעורים המשולבים של כל שבץ חמור או תמותה בבית החולים לאחר CEA אלקטיבי לאורך זמן. הרדמה מקומית ובקרת איכות תוך ניתוחית היו קשורים לשיפורים אלו ועשויים להיות כדאיים ב-CEA אלקטיבי.

 

 

Kirchhoff, F.,  (2023, February). Locoregional Anaesthesia and Intra-Operative Angiography in Carotid Endarterectomy: 16 Year Results of a Consecutive Single Centre Series. European journal of vascular and endovascular surgery : The official journal of the European Society for Vascular Surgery65(2), 223-232. doi-10.1016/j.ejvs.2022.10.002

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד