• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Trends in mortality and postoperative complications among octogenarian patients undergoing carotid endarterectomy

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

כריתת נגעים טרשתיים מעורק התרדמה  (CEA)  הוכחה כעמוד התווך בהפחתת הסיכון לשבץ בקרב מטופלים עם היצרות חמורה של עורקי הצוואר. בהתחשב באוכלוסייה המזדקנת בארצות הברית ובעובדה שהגיל הוא גורם סיכון ראשוני למחלות טרשת עורקים, פרוצדורות כלי דם נפוצות יותר בקשישים. עם זאת, גיל זוהה כגורם סיכון עיקרי לתוצאות שליליות לאחר פרוצדורות של כלי דם. כיוון שגילאי 80 ומעלה נחשבים זמן רב בסיכון גבוה ל- CEA והוצאו מהניסויים הקליניים הבולטים.

אפילו במחקרים עכשוויים כמו Carotid Revascularization Endarterectomy vs Stenting  Trial (CREST), שבו גיל מעל 80 שנים לא נשלל; לא נכללו מטופלים בגילאי 80 שנים ומעלה בקבוצת הניתוחים או בקבוצת הסטנטים.

 

היעדר ניסויים אקראיים הוביל את המוסדות לסקור את הניסיון שלהם עם CEA בקרב מטופלים אלה ולהעריך את הסיכון והיתרונות של הליך מניעתי זה. למרות שגיל כרונולוגי מתקדם קשור לעתים קרובות לשבריריות גבוהה יותר, השניים שונים זה מזה; למטופלים בני אותו גיל עשויים להיות ציוני שבריריות שונים ובכך לפגיעות שונות לניתוחים.

 

שבריריות היא מדד בלתי תלוי בגיל של רזרבה פיזיולוגית. מספר שיטות חישוב שבריריות תוארו בעבר בספרות; מחקר זה משתמש באחד שפותח ואומת במסד הנתונים של יוזמת כלי הדם (VQI). 16

 

מטרת מחקר זה היא להעריך את המגמות הלאומיות ב-CEA בקרב אוכלוסית בני 80 ומעלה ולהעריך גורמים הקשורים לאירועים נוירולוגיים פרי-ניתוחיים, תמותה וקריטריונים פוטנציאליים טובים יותר לבחירת חולים בקרב חולים אלו.

 

שיטות-מערך הנתונים של יוזמת האיכות של כלי הדם (VQI) נבדק עבור מטופלים שעברו CEA אלקטיבי בין השנים 2012 ו-2021. מטופלים מעל גיל 90 לא נכללו. האוכלוסייה חולקה לשתי קבוצות גיל: <80 שנים ו-≥80 שנים.

 

ציוני שבריריות נוצרו באמצעות משתנים של יוזמת איכות כלי הדם המקובצים ל-11 תחומים הקשורים היסטורית לשבריריות. מטופלים עם ציונים בתוך האחוזון ה-25, בין האחוזון ה-25 וה-50 ומעל האחוזון ה-75 סווגו לקבוצות שבריריות נמוכות, בינוניות וגבוהות, בהתאמה. אינדיקציות פרוצדורליות הוגדרו כקשות (היצרות ≥80% או תסמינים נוירולוגיים דו-צדדיים) או רכות. התוצאות העיקריות היו שנתיים ללא שבץ מוחי והישרדות כללית של שנתיים.

 

תוצאות:

בסך הכל, 83,745 מקרים נכללו בניתוח זה. בין השנים 2012 ל-2021, שיעור עקבי של 17% בממוצע מחולי CEA היו בני 80-90 בקרב קבוצת גיל זו, שיעור החולים שעברו CEA עבור אינדיקציות קשות עלה עם הזמן מ-43.7% ל-63.8% (P <.001). )

עלייה זו לוותה בעלייה מובהקת סטטיסטית בשיעור השבץ והתמותה המשולב של 30 יום סביב ניתוחים מ-1.56% בשנת 2012 ל-2.96% בשנת 2021 .

באופן דומה, הייתה הישרדות כוללת נמוכה משמעותית של שנתיים בקרב המטופלים המבוגרים בהשוואה לקבוצה הצעירה (90.5% לעומת 95.1%.

 

מסקנות:

אין לראות בגיל כרונולוגי כהתווית נגד ל-CEA.  חישוב ציון השבריריות הוא מנבא טוב יותר לתוצאות שלאחר הניתוח ומהווה כלי מתאים להערכה וריבוד הסיכון של מטופלים בני 80 ומעלה, המסייע בהחלטה בין הטיפול הרפואי הטוב ביותר או התערבות ניתוחית.

 

הערכת תועלת הסיכון עבור מטופלים במעמד שברירי גבוה היא בעלת חשיבות עליונה מכיוון שהסיכונים שלאחר הניתוח עשויים לעלות על יתרונות ההישרדות ארוכי הטווח של CEA מניעתי.

 

 

Habib SG, Semaan DB, Hafeez MS, Abdul-Malak OM, Madigan MC, Eslami MH. Trends in mortality and postoperative complications among octogenarian patients undergoing carotid endarterectomy. J Vasc Surg. 2023 Jul;78(1):132-140.e2. doi: 10.1016/j.jvs.2023.02.027. Epub 2023 Apr 11. PMID: 37055000.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד