• כלים לשירותך
 • עקבו אחרינו
 • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
דליות (Varicose Veins)

דליות היא מחלת כלי הדם השכיחה ביותר, כאשר ההערכה היא שכ-30% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מדליות.

מהן דליות?

מטרתם של הורידים ברגליים היא לנקז את הדם מהרגליים ולהחזירו כלפי מעלה, אל הלב, כנגד כוח הכבידה. על מנת לעשות זאת יש למסתמים מסתמים חד כיווניים ודופן אלסטית המסייעת לדחוף את הדם כלפי מעלה. ברגליים קיימות שתי מערכות ורידים – שטחית ועמוקה.

לעיתים, המסתמים בורידים במערכת השטחית מפסיקים לעבוד בצורה תקינה ודופן הוריד מאבדת מהאלסטיות שלה, שך שהורידים מתקשים להחזיר את הדם כלפי מעלה. במצבים אלו הורידים מתנפחים, ולעיתים הדבר גורם לכאבים ולנפיחות ברגליים. מצב זה מכונה אי ספיקה ורידית, או דליות.


 

למה מופיעות דליות?

בכ-50%-70% מהמקרים קיימת נטייה גנטית לדליות. עם זאת, ישנם גורמי סיכון העשויים להגדיל את הסיכוי לדליות, ואלו כוללים: השמנת יתר, הריונות מרובים, עמידה ממושכת וגובה גבוה.

 

האם דליות מסוכנות?

דליות אינן נחשבות למצב רפואי מסוכן. באופן נדיר עשויים להתפתח קרישי דם בורידים השטחיים (superficial venous thrombosis), קרישי דם בורידים העמוקים (deep venous thrombosis) או כיבים ברגליים שמתקשים להחלים.

 

אילו טיפולים קיימים בדליות?

קיימים כיום מספר טיפולים בדליות:

 1. טיפול שמרני – כולל:
 • הגבהת רגליים – כאשר יושבים ושוכבים מומלץ להגביה את הרגליים. על ידי כך מסייעים בהחזר הדם הורידי מהרגליים.
 • גרב לחץ – גרבי לחץ מפעילות לחץ חיצוני על הרגל במקום הלחץ שהורידים השטחיים מתקשים לייצר ובכך היא מסייעת להחזר הדם הורידי. ישנן גרביים אלסטיות באורכים שונים: מכף הרגל עד מתחת לברך, מכף הרגל עד למפשעה, גרביוני לחץ ואף תחתוני לחץ (לורידים באזור המפשעות). האורך של גרב הלחץ נקבעת על ידי הרופא המטפל בהתאם למיקום הורידים המצויים באי ספיקה. מומלץ ללבוש את הגרביים כאשר קמים בבוקר ולהורידן לפני שהולכים לישון. קיימים סוגים שונים של גרבי לחץ, כאשר במקרה של דליות מומלץ על שימוש בגרבי לחץ דרגה 2. על מנת לקנות גרבי לחץ לדליות יש צורך במרשם מרופא כלי דם. ניתן לקנות את הגרביים בחנויות המוכרות מוצרים אורטופדיים.
 • הימנעות מעמידה ממושכת – מומלץ להימנע מעמידה ממושכת ככל שניתן. עם זאת, אין מניעה ואף מומלץ לבצע פעילות גופנית. 
 1. טיפול התערבותי – כולל שני סוגים עיקריים של טיפולים:
 • ניתוח (Varicose Veins Stripping) – מדובר בניתוח המבוצע בהרדמה כללית, במסגרתו מבצעים חתך אורכי במפשעה וחתך קטן בקרסול, ודרך שני החתכים מוציאים את הוריד השטחי הגדול של הרגל. כמו כן קושרים את קצה הוריד השטחי הגדול במפשעה, בצומת בו הוא מתחבר למערכת הורידים העמוקה. בנוסף מבצעים מספר חתכים קטנות נוספים לאורך הרגל באזורים בהן קיימות דליות, ומוציאים את הדליות. משך הניתוח כ-1-2 שעות, ולרוב ההחלמה ממנו לוקחת מספר ימים.
 • התערבויות מלעוריות – מבוצע בהרדמה מקומית, בחדר ניתוח קטן או במרפאה, תחת אולטרסאונד. בפעולות אלו מדגימים את הורידים השטחיים המצויים באי ספיקה ומזריקים לתוכם חומרים שונים (למשל קצף) או מבצעים בהם פעולות שונות (גלי רדיו, לייזר וכו') הגורמות לחסימה של הוריד ומבטלות את הפעילות שלו. 

בשני סוגי הטיפולים הפולשניים הוריד הלא תקין למעשה מפסיק לפעול, וורידים אחרים מתפקדים במקומו. עם זאת, צריך לדעת כי לאור הנטייה הגנטית הקיימת למחלה זו, במרבית המקרים עם השנים גם הורידים האחרים יפתחו אי ספיקה ויופיעו דליות במקומות אחרים ברגל. כיום שיעורי ההצלחה של הניתוח ושל ההתערבויות המלעוריות דומים, והאפקט שהושג בניתוח לרוב יישמר למשך כ-5-10 שנים.   

מתי ממליצים לטפל בדליות?

 • כאשר מופיעים כאבים או נפיחות ברגליים לאחר עמידה ממושכת, המפריעים לאיכות החיים.
 • כאשר קיימים כיבים ורידיים המתקשים להחלים.
 • לפי רצון המטופל.


מתי מומלץ שלא לטפל בדליות?

 • בנשים שטרם סיימו את תוכנית הילודה שלהן – במהלך ההיריון הרחם גדל והלחץ שלו מקשה על הניקוז הורידי מהאגן והרגליים, מה שמחמיר את מצבן של הדליות. בשל כך, נשים שעברו טיפולים התערבותיים לדליות טרם ההיריון, יחוו בחלק גדול מהמקרים חזרה מהירה של הדליות במהלך היריון. בשל כך מקובל שלא להציע התערבות בדליות לנשים שעדיין מעוניינות להיכנס להיריון, אלא רק לאחר סיום תוכנית הילודה.
 • במטופלים עם אי ספיקה של המערכת הורידית העמוקה או במטופלים לאחר קריש דם בורידים העמוקים (Deep Vein thrombosis) – מערכות הורידים ברגליים מחוברות אחת לשנייה במספר מקומות לאורך הרגל וכך מאפשרות מעין גיבוי אחת לשנייה. בשל כך, במטופלים בהם יש ירידה בתפקוד של המערכת הורידית העמוקה עקב אי ספיקה של המסתמים בה או בשל נזקים שנגרמו מקריש דם בעבר, נימנע מלהוציא את ורידי המערכת השטחית – אשר גם אם אינה מתפקדת במלואה, עדיין מסייעת במידה מסוימת בניקוז הדם הורידי מהרגל.

תמונה שמכילה מפרק, איור, רגלייםהתיאור נוצר באופן אוטומטימה לגבי "נימים" ברגליים?

ציור ורידי מוגבר ברגליים (קרוי גם "ורידי עכביש" או טלנגאקטזיות) אינו מסוכן ואינו גורם לכאבים או נפיחות. הטיפול בו הוא לרוב מסיבות אסתטיות ומבוצע על ידי הזרקות מיוחדות. ניתן לבצע טיפול זה במכונים המתמחים בכך.

 

 

מה עם דליות באזור המפשעה?

דליות באזור המפשעה עשויות לרמז על מצב הקרוי Pelvic congestion syndrome במסגרתו מתפתחים ורידים לא ספיקים באגן. במצב זה עשויים לסבול מכאבים עמומים באזור האגן, כאבים בעת קיום יחסי מין, כאבים אגניים בתקופות של מחזור, מעי רגיז או שלפוחית רגיזה. לצורך ביצוע האבחנה לרוב מומלץ על ביצוע MRI עם הזרקת חומר ניגוד בשלב ורידי והטיפול הוא במרבית המקרים באמצעות צנתור ורידי ואמבוליזציה (חסימה) של הורידים הלא תקינים באגן.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד