• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Long-term outcomes following use of a composite Wallstent-Z stent approach to iliofemoral venous stenting

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מַטָרָה

גישה אנדווסקולרית החליפה הלכה למעשה את הניתוח הפתוח בניהול מחלת ורידים חסימתית כרונית המלווה בתסמינים. בשנים האחרונות, הגישה הזעיר פולשנית עברה משימוש בתומכן בלבד לשילוב של תומכן ו  Wallstent-Z (סטנט מרוכב) כדי להתמודד טוב יותר עם החיבור בין מערכת ורידי הכסל והוריד הנבוב התחתון.  

מחקר זה מעריך את התוצאות הקליניות והתוצאות הקשורות לתומכן בעקבות שימוש בסטנט מורכב.

 

שיטות

בוצעה סקירה רטרוספקטיבית של רשומות אלקטרוניות של 535 מטופלים (545 גפיים) עם סטנטים אילאו-פמורליים ראשוניים שהונחו על פני תקופה של 4 שנים מ-2014 עד 2017 עבור חסימת ורידים כרונית סימפטומטית. מטופלים שעברו הכנסת סטנט לאחר התערבות עקב פקקת ורידים עמוקה חריפה לא נכללו.

 

ההשפעה של תומכן על התוצאות הקליניות לפני ואחרי ההתערבות הוערכה באמצעות ציון כאב בקנה מידה חזותי אנלוגי (0-10), דרגת נפיחות (0-4) וציון חומרת ורידים קלינית (0-27). איכות החיים הוערכה באמצעות שאלון איכות החיים Chronic Venous Disease Questionnaire 20.

 

תוצאות

מתוך 545 הגפיים שעברו הכנסת סטנט, 183 היו אצל גברים ו-362 אצל נשים. הגיל החציוני היה 60 שנה.  

הגפה הייתה ימנית ב-205 מקרים  ושמאלית ב-340 מקרים. תסמונת פוסט-טרומבוטית נראתה ב-441 גפיים ונגעים לא-טרומבוטיים בווריד הכסל/תסמונת מאי-תורנר ב-104 גפיים. לאחר 24 חודשים, ציון הכאב בקנה מידה אנלוגי חזותי עלה מ-5 ל-2 (P < .0001), דרגת הנפיחות ירדה מ-3 ל-1 (P <.0001), וציון החומרה הקלינית ורידי ירד מ-6 ל-4 (P < . 0001). כיבים היו נוכחים ב-67 גפיים והחלימו ב-49 גפיים (73%) במהלך מעקב חציוני של 26 חודשים. איכות החיים של מחלת ורידים כרונית גלובלית על פי ציוני השאלון השתפרו מ-60 ל-36 (P < .0001) לאחר תומכן. תומכנים פתוחים ראשונית, בסיוע ראשוני ומשניים במצטבר לאחר 60 חודשים היו 70%, 99% ו-91%, בהתאמה.

שלושים גפיים (5.5%) נזקקו לסטנט בצד הנגדי. היה רק ​​מקרה אחד (0.2%) של פקקת ורידי עמוקה בצד הנגדי. מאה ואחת עשרה גפיים (20%) עברו התערבות חוזרת.

 

מסקנות

מטופלים העוברים טיפול בתומכן ורידי אילאו-פמורלי למחלה חסימתית מראים שיפור קליני, שיפור באיכות החיים ובפתיחות  של הסטנטים לאחר שימוש בתצורת סטנט מרוכבת.

תוצאות אלו דומות למה  שתועד לאחר שימוש בתומכן 'פשוט'. עם זאת, השימוש בתצורת סטנט מרוכבת לא רק מקטין את הצורך בסטנט בצד הנגדי כדי להקל על חסימה כרונית, אלא גם מקטין את השכיחות של פקקת ורידים עמוקים אילאו-פמורליים בצד הנגדי.

 

Arjun Jayaraj MD Chandler Noel MS Riley Kuykendall MS Seshadri Raju MD. Long-term outcomes following use of a composite Wallstent-Z stent approach to iliofemoral venous stenting. Journal of Vascular Surgery: Venous and Lymphatic Disorders. Volume 9, Issue 2, March 2021, Pages 393-400.e2

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד