• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Walking-induced endothelial dysfunction predicts ischemic cardiovascular events in patients with intermittent claudication

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא

צליעה לסירוגין היא אחד תסמינים של מחלת עורקים היקפיים, קשורה לשכיחות מוגברת של אירועים קרדיווסקולריים איסכמיים ותמותה.

בקרב מטופלים עם מחלת עורקים היקפיים, תפקוד לקוי של האנדותל מנבא אירועים קרדיווסקולריים איסכמיים ארוכי טווח.

איסכמיה של שריר הגפיים התחתונות המופעלת על ידי פעילות גופנית ברגליים, קשורה לשרשרת של אירועים תאיים פתולוגיים המכונה פציעת איסכמיה/פרפוזיה חוזרת, אשר מובילים ליצירת מספר מתווכים, כמו רדיקלים חופשיים של חמצן וציטוקינים המזיקים לאנדותל.

לפיכך ניתן להעלות על הדעת כי מידת הירידה בתפקוד האנדותל המושרה בהליכה בחולים עם צליעה לסירוגין  עשויה להיות תואמת לפגיעה בהומאוסטזיס קרדיווסקולרי וכי היא עשויה לזהות חולים בסיכון גבוה יותר לאירועים הקרדיווסקולריים האיסכמיים הבאים.

מטרת המחקר שלנו הייתה להעריך את הערך הפרוגנוסטי עבור אירועים קרדיווסקולריים של הפרעות בתפקוד האנדותל בעקבות פעילות גופנית במטופלים עם צליעה לסירוגין.

 

שיטות:

במחקר נבדקו 44 מטופלים. מדדנו את ההרחבה של העורק הברכיאלי על ידי אולטרסאונד B-mode במנוחה ו-10 דקות לאחר אימון הליכון מקסימלי.

 

תוצאות:

לאחר תקופת מעקב של 85 חודשים, התרחשו בסך הכל 20 אירועים קרדיווסקולריים משמעותיים. בניתוח רב-משתני, הפחתה לאחר פעילות גופנית של הרחבת העורק הברכיאלי של מעל 1.3% היוותה גורם מנבא לאירועים קרדיו-וסקולריים.

 

דיון ומסקנות:

הנתונים מראים שההחמרה החולפת והחריפה של תפקוד האנדותל המערכתי הנגרמת על ידי פעילות גופנית מרבית ברגליים במטופלים עם צליעה לסירוגין מנבאת אירועים קרדיווסקולריים איסכמיים עתידיים ברגישות גבוהה.

מטופלים עם מחלת עורקים היקפית סימפטומטית נמצאים בסיכון קרדיווסקולרי גבוה. לזיהוי על ידי הפרעה בתפקוד האנדותל הנגרמת על ידי פעילות גופנית של מטופלים בסיכון גבוה עשוי להיות ערך מצטבר להערכת סיכונים ומאפשר הכרה באלו הדורשים ניטור קפדני יותר של טיפולים ושינוי אורח חיים.

יתרה מכך, הממצאים שלנו מרמזים שמניעת נזקי איסכמיה/פרפוזיה חוזרת עשויה לייצג מטרה טיפולית בחולים עם צליעה לסירוגין.

 

Rino Migliacci, Giuseppe Guglielmini, Chiara Bus et al. Walking-induced endothelial dysfunction predicts ischemic cardiovascular events in patients with intermittent claudication. Vascular Medicine

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד