• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Progression of Changes in Vascular Surgery Practices during the Novel Corona Virus SARS-CoV-2 Pandemic

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

ההשפעות של מגיפת הקורונה על הטיפול הקליני, סביבת כוח העבודה וההכנסות והתגמול הינן נפוצות ובעלות עם השלכות משמעותיות עבור כמעט כל מנתחי כלי הדם בארצות הברית וברחבי העולם . 

 

אזורים שונים בארצות הברית חוו עלייה שונה בתחלואה, ולכן עומסים שונים על המשאבים. למרות שדיווחים רבים לגבי מוכנות ראשונית לנגיף הקורונה פורסמו בשלבים המוקדמים ובשיאה הראשוני של המגיפה, לא נחקרו הרבה על ההשפעות והתגובה המתמשכת על ארגוני בריאות ומנתחי כלי דם בשלבי הביניים והמאוחרים של המגיפה.

 

ביקשנו להבין כיצד התגובות למגפת ה-COVID-19, כמו גם ההשפעות על העשייה הקלינית והתגמול למנתחי כלי דם וארגוני בריאות, השתנו מנקודת זמן מוקדמת במגיפה (אפריל 2020) לנקודת זמן מאוחרת יותר במגיפה. (אוגוסט 2020) על ידי סקר חברי האגודה לניתוחי כלי דם ואנדוסקולריים (VESS).

 

שיטות:

כל החברים ב-VESS קיבלו אימייל בבקשה להשתתף בסקר המפרט את ההשפעות של מגיפת ה-COVID-19 על פעילותם הקלינית בתחום ניתוחי כלי הדם .

 

סקר זה נשלח בתחילת אוגוסט 2020, נתונים נאספו במשך שלושה שבועות בסך הכל עם אימייל תזכורת שנשלחו באמצע נקודת איסוף הנתונים.

 

שאלות הסקר היו זהות לסקר שנשלח לאותה קבוצה באפריל  2020 ועסקו במצב הפעילות של כירורגית כי דם , Vascular Activity Condition (VASCON) Scale .

 

בנוסף, נוספו מספר שאלות הנוגעות לפיצויים ושינויים בסביבת מקום העבודה עקב מגיפת הקורונה.

 

תוצאות:

שיעורי התגובה היו 206/731 (28%) באפריל ו-108/731 (15%) באוגוסט P < 0.0001. רוב המשיבים בסקר המוקדם דיווחו על רמות VASCON של פחות מ-3 (168/206,82%), מה שמצביע על מגבלות משמעותיות של בית החולים בעוד ש-6/108 (6%) בקבוצת השאלון השני דיווחו על רמה זו (P < 0 .0001).

 

לקבוצה השנייה הייתה סבירות גבוהה יותר לדווח על רמת VASCON נמוכה יותר (עלייה במגבלות המשאבים), וירידה בייעוץ במרפאות, בתי חולים וחדרי מיון.

 

שמונים וארבעה אחוזים מקבוצת הרופאים שענו על השאלון הראשון טיפלו בחולי COVID-19 באירועים תרומבואמבוליים, לרוב איסכמיה חריפה בגפיים ו-DVT.

 

למרות שרוב המשיבים אינם מעכבים  ניתוחי כלי הדם, 70% מהם חשים שהטיפול בחולי בכלי הדם סבל עקב עיכובים קודמים, ו 33% מדווחים על הצטברות מקרים לניתוח עקב המגיפה .

 

מסקנות:

ל-COVID-19 הייתה השפעה עמוקה על הפעילות הניתוחית של כירורגית כלי דם מוקדם יותר במגיפה, וכתוצאה מכך השפעות מזיקות מתמשכות על מתן טיפול במחלות כלי דם, כמו גם התגמול שקיבלו מנתחי כלי דם.

 

 

Jonathan Bath , Faisal Aziz and Matthew R Smeds.Progression of Changes in Vascular Surgery Practices during the Novel Corona Virus SARS-CoV-2 Pandemic. Annals of Vascular Surgery, 2021-10-01, Volume 76, Pages 1-9,

 

 

 

 

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד