• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Aortic Balloon Molding” during Ovation Endograft Implantation Expands Graft Use for Hostile Neck Anatomy

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

רקע כללי

אנטומיה מאתגרת של אבי העורקים ועורקי הכסל לדוגמא צוואר קצר וכלי גישה צרים אחראים לאי הצלחה של תיקון בגישה אנדווסקולרית של מפרצת אבי העורקים הבטנית.שתל הסטנט של Ovation עזר להרחיב את מגוון המפרצות באבי העורקים הבטני המתאימות ל-EVAR הודות למערכת הולכה בעלת הפרופיל הנמוך וטבעות האיטום המלאות בפולימר. עם זאת, יתרונותיו מוגבלים בשל חוסר גמישות במידות ההתאמה  שיכולה להוביל לסיכון מוגבר של דלף פנימי מסוג Ia או התקפלות של השתל.

ביקשנו להעריך את הבטיחות והיעילות של טכניקה אנדווסקולרית חדשה שפותחה כדי להרחיב את השימוש במערכת השתל של  Ovation תוך הימנעות מבעיות אלו.

 

שיטות

סקירה רטרוספקטיבית של כל המטופלים שעברו EVAR עם ה-Ovation endograft במרכז הרפואי האוניברסיטאי סן דייגו בין מרץ 2019 לדצמבר 2020. Aortic Balloon Moldingאו ABM היא טכניקה אנדווסקולרית חדשה שבה השתל עובר צנתור מוקדם ובלון תואם מנופח באזור טבעות האיטום של השתל במהלך תוספת הפולימר.

 

הטכניקה בוצעה באופן מועדף במטופלים עם אנטומיית צוואר עוינת המוגדרת זווית מעל 60°, תצורת התחדדות הפוכה, מעל 50% פקקת היקפית או הסתיידות. מטופלים שעברו פריסה ומיקום בגישה מסורתית הושוו לאלה שבהם בוצע ABM  נקודות הסיום כללו פרוצדורות משלימות הקשורות לצוואר, הצלחה טכנית, דלף פנימי מסוג Ia בסיום אנגיוגרפיה, היעדר  מאנדולאק מסוג Ia שנה לאחר ההליך והגירת השתל.

 

תוצאות

בסך הכל נכללו במחקר 43 חולים, מתוכם 26 (60.5%) טופלו בטכניקת ABM  המעקב הממוצע היה 7.9 ± 6 חודשים. הצלחה טכנית הושגה ב-100% מהמקרים.

עם זאת, מטופלים בקבוצת ABM נטו פחות להזדקק להליך משלים הקשור לצוואר המפרצת (7.7% לעומת 23.5% ( P = 0.1  רק מקרה אחד של דלף פנימי Ia נצפתה בסיום אנגיוגרפיה במטופל שטופל ללא ABM.  לאחר שנה לא תואר אף דלף פנימי או הגירה של הסטנט באף אחת מהקבוצות.

 

מסקנות

ABM מתגלה כטכניקה משלימה בטוחה ויעילה לטיפול במפרצת אבי העורקים הבטני עם צוואר עוין באמצעות השתל של Ovation.  

 

בכך עשויה לאפשר התאמת מידה  אופטימלית בכדי להשיג אטימה נאותה באנטומיות מורכבות של אבי העורקים. יש צורך במחקר נוסף כדי להעריך את התוצאות ארוכות הטווח של טכניקה זו.

 

 

Jensen, R., Mathlouthi, A., Al-Nouri, O., Malas, M.B., & Barleben, A. (2022, October). "Aortic Balloon Molding" during Ovation Endograft Implantation Expands Graft Use for Hostile Neck Anatomy. Annals of vascular surgery, 86, 58-67.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד