• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Elective or Urgent Carotid Endarterectomy in Symptomatic Patients: Analysis Based on the Type and Timing of Neurological Symptoms

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

 

רקע

מטרת מחקר זה הייתה לנתח בדיעבד תוצאות סב-ניתוחיות וארוכות-טווח של ניתוח עורק התרדמה Carotid Endarthrectomy , שבוצעו במטופלים סימפטומטיים במרכז אקדמאי לכירורגית כלי דם בנפח גבוה, לרבד אותם בהתאם לסוג התסמינים הטרום-ניתוחיים ולתזמון הניתוח בהתאם לאירוע הנוירולוגי הראשוני.

 

שיטות

מינואר 2014 עד דצמבר 2020, בוצעו 1,369 בCareggi University Hospital, Florence, Italy. נתונים הנוגעים להתערבויות אלו נאספו באופן פרוספקטיבי במסד נתונים ייעודי הכולל נתונים הנוגעים להערכה טרום ניתוחית, פרטים ניתוחיים, תוצאות סב ניתוחיות (<30 יום) ותוצאות ארוכות טווח. בוצע ניתוח רטרוספקטיבי של בסיס הנתונים, ונמצאו 213 התערבויות שבוצעו במטופלים סימפטומטיים.

 

 זיהינו 2 תת-קבוצות: מטופלים עם תסמינים נוירולוגיים יציבים (התקף איסכמי חולף ישן או שבץ משמעותי עם נזק יציב, (157 מטופלים) וקבוצה  עם תסמינים נוירולוגיים לא יציבים (התקף איסכמי חולף חדש או מתדרדר, שבץ באבולוציה (56 מטופלים).

 

תוצאות סב ניתוח נותחו במונחים של תמותה, אירועים נוירולוגיים גדולים וסיבוכים מקומיים או מערכתיים. התוצאות הושוו באמצעות מבחן χ2; אלה נותחו גם על בסיס התסמין המוצג (TIA מבודד, קרשנדו TIA,  באבולוציה, שבץ קל חריף/אחרון, שבץ מוחי מיוצב) ותזמון ההתערבות ביחס להופעת הסימפטום. תוצאות ארוכות טווח נותחו באמצעות עקומות קפלן-מאייר במונחים של הישרדות, הישרדות ללא שבץ, היעדר תסמינים נוירולוגיים והיעדר restenosis משמעותי.

 

תוצאות

בסך הכל, שיעור אירוע מוחי ושיעור התמותה במשך 30 יום לאחר הניתוח  היו 4.2%. (3.1% לעומת 7%) שני מקרי מוות התרחשו לאחר 30 יום, שניהם בקבוצה היציבה. לא נרשמו אירועי שבץ מוחי קטלני במדגם הכולל.

 

לא נמצאו הבדלים במונחים של אירועים נוירולוגיים סב-ניתוחיים חדשים וסיבוכים מקומיים בין 2 הקבוצות. מצאנו מגמה של תוצאות ניתוחיות גרועות יותר במטופלים שנותחו תוך 48 שעות מהאירוע המוגדר ובמטופלים שנותחו בשל שבץ באבולוציה או שבץ חריף/אחרון, בעוד שמצאנו מגמה לתוצאות טובות יותר לטובת מטופלים שנותחו בין 8 ו-14 ימים  P = 0.08משך המעקב החציוני היה 24.8 חודשים (טווח 1-78); לאחר 5 שנים לא מצאנו הבדלים משמעותיים במונחים של שיעורי הישרדות ושיעורי הישרדות ללא שבץ בין 2 קבוצות.

 

מסקנות

מניסיוננו, ניתוח קרוטיד במטופלים סימפטומטיים סיפק תוצאות משביעות רצון, במיוחד באלה עם מצב נוירולוגי יציב.

בקרב מטופלים לא יציבים, שיעור הסיבוכים עולה באופן משמעותי, בעיקר בקרב מטופלים בתקופה המוקדמת מאוד (<48 שעות) עבור שבץ מוחי באבולוציה או שבץ חריף/אחרון.

לאחר התגברות על הסיכון הסב-ניתוחי, התוצאות בטווח הארוך טובות באופן דומה, הן בחולים יציבים והן בחולים לא יציבים.

 

 

 

De Blasis, S., Pulli, R., Di Domenico, R., Nesi, M., Nencini, P., Fargion, A. T., ... & Dorigo, W. (2023). Elective or urgent carotid endarterectomy in symptomatic patients: analysis based on the type and timing of neurological symptoms. Annals of Vascular Surgery90, 7-16.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד