• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Catheter Directed Thrombolysis for Not Immediately Threatening Acute Limb Ischaemia: Systematic Review and Meta-Analysis

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

איסכמיה חריפה של איבר (ALI)  מוגדרת כירידה פתאומית בזילוח העורקי לאיבר, שעלולה לאיים על שרידותו, במיוחד כאשר מופיע  חסר תחושתי  או ליקוי מוטורי. אומנם בקלסיפיקציה על פי רת'רפורד  אין איום ממשי על גפה בהיעדר לקות תחושתית או מוטורית, עם זאת, התחלה של  צליעה חריפה ופגיעה חמורה במרחק הליכה עלולות להופיע.

 

תרומבוליזה מכוונת צנתר (CDT) היא טיפול הבחירה הראשון במרכזים רבים עבור מטופלים עם ALI . לחולים עם התחלה חריפה של צליעה שאינה מאיימת  על הגפה, צנתור  אינו מומלץ על פי הנחיות של האגודה האירופית לניתוחי כלי דם.  

 

תרומבוליזה כאמצאות צנתר כטיפול בגפה בסיכון התפתחה בכמה כיוונים במהלך השנים, מה שהופך את הנתונים שעליהם מבוססת המלצה זו מעט מוגבלים ומיושנים.

 

לפיכך, בוצעה סקירת ספרות שיטתית כדי לחקור את תוצאות קצרות וארוכות טווח של CDT עבור מטופלים עם איסכמיה בגפיים שאינה מאיימת באופן מידי.

 

מקורות מידע

PubMed, Embase וספריית Cochrane.

 

שיטות

חיפוש שיטתי של PubMed, Embase וספריית Cochrane בוצע כדי לזהות מחקרים תצפיתיים וניסויים שפורסמו בין 1990 ל-2022 ודיווחו על תוצאות CDT בחולים עם  ALI.  מטא-אנליזה בוצעה באמצעות מודל אפקטים אקראיים עם רווחי סמך של 95%.

 

התוצאים המענינים היו משך הטיפול, הצלחה אנגיוגרפית, סיבוכי דימום, שיעורי קטיעה ותמותה, פתיחות ראשונית ומשנית, ותוצאה תפקודית המתבטאת כמרחק הליכה ללא כאבים.

 

תוצאות

נכללו 39 מחקרים, שכללו 1,861 מטופלים שעברו CDT  לאיברים שלא היו בסכנה. משך הטיפול המאוחד היה יומיים  עם שיעור הצלחה אנגיוגרפי של 80% ושיעור ללא כריתה של 30 יום של 98% , שיעור דימום משמעותי היה 5% עם שיעור תמותה של 30 יום של 3%.

 

שיעור ההישרדות ללא קטיעה היה 71%  כעבורשנה אחת ו-63%  במעקב של שלוש שנים. שיעורי פתיחות העורק  לטווח ארוך אוחזרו מארבעה מחקרים: 48% לאחר שנה אחת .לא ניתן היה לאחזר נתונים על מרחק הליכה של המטופלים.

 

סיכום

למרות ש-CDT בטיפול ב-ALI לא מאיים מיד הראה הצלחה אנגיוגרפית גבוהה, התוצאות ארוכות הטווח היו גרועות יחסית, עם שיעור פתיחות נמוך וסיכון משמעותי לקטיעה מאג'ורית.

נדרש מחקר נוסף כדי לפרש את התוצאה של CDT בהקשר של גורמים מערפלים פוטנציאליים כמו גיל ותחלואת רקע.

 

Doelare SAN, Koedam TWA, Ebben HP, Tournoij E, Hoksbergen AWJ, Yeung KK, Jongkind V; collaborators. Catheter Directed Thrombolysis for Not Immediately Threatening Acute Limb Ischaemia: Systematic Review and Meta-Analysis. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2023 Apr;65(4):537-545. doi: 10.1016/j.ejvs.2022.12.030. Epub 2023 Jan 3. PMID: 36608784.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד