• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Association Between Type of Anaesthesia and Clinical Outcome in Patients Undergoing Endovascular Repair of Thoraco-Abdominal Aortic Aneurysms by Fenestrated and Branched Endografts

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

לטקסט המלא

 

מבוא

במהלך 30 השנים האחרונות הטיפול במחלות כלי דם עבר בהדרגה מגישה פתוחה לגישה אנדוסקולרית. כתוצאה מכך, הטיפול האנדוסקולרי במפרצת חזית-בטנית באבי העורקים הפכה זמינה למטופלים שגישה פתוחה הייתה לא אפשרית עבורם.

בהשוואה לתיקון פתוח, תיקון אנדו ווסקולרי  עם תומכן מסועף ומחורר מאופיין בשיעור סיבוכים נמוך יותר, החלמה מהירה יותר, שהייה קצרה יותר בבית החולים וביחידה לטיפול נמרץ.

הניסיון שנצבר הראה בבירור כי סוג ההרדמה עשוי להשפיע על התוצאה, לפחות במצבי חירום. לאחרונה דווח כי הרדמה מקומית והרגעה מודעת בטוחות ואפשריות לתיקון מפרצת בגישה אנדו ווסקולרית.

מחקר זה נועד להשוות את ההשפעה של הרדמה כללית והרדמה מנוטרת – סדציה, על התוצאים הקליניים בקרב מטופלים העוברים תיקום מפרצת חזית- בטנית באמצעות  תומכן מסועף או בעל פתחים.

 

שיטות

מחקר רטרוספקטיבי זה במרכז יחיד, במילאנו, איטליה, גייס 124 מטופלים עוקבים שעברו תיקון  אלקטיבי בין השנים 2014 - 2021.

נקודת הסיום העיקרית הייתה שיעור הסיבוכים לטווח הקצר בהתאם לסוג ההרדמה. נקודות קצה משניות כללו: צורך באינוטרופים לטיפול בירידה בלחץ הדם, זמן שהייה בחדר הניתוח וכניסה ליחידה לטיפול נמרץ.

 

תוצאות

ארבעים ושניים מטופלים עברו את ההתערבות תחת הרדמה כללית ו 42 תחת סדציה. שתי הקבוצות לא הראו הבדל בסיבוכים לבביים ולא לבביים.

בין התוצאות המשניות, מספר גבוה יותר של מטופלים בקבוצה שנוחתה תחת הרדמה כלית נזקקו לאינוטרופים או כלי דם בהשוואה למטופלים שעברו את ההליך תחת  סדציה,  33% לעומת 9% (p = 0.031) למרות ששתי גישות ההרדמה אופיינו באותה הצלחה טכנית במשך 30 יום  לאחר הניתוח (81% לעומת 83%p=0.078) ) שיעורים נמוכים לא מובהקים של תופעות לוואי עיקריות :התערבות חוזרת במהלך שנה מהניתוח ואי יציבות של כלי יעד תועדו בקרב מטופלים שנותחו תחת הרדמה כללית.  בסך הכל, שיעור התמותה בבית החולים היה 4%, ללא הבדל בין הקבוצות (p=1.0)

 

סיכום

נראה כי לסוג ההרדמה לא הייתה השפעה על הצלחת ההליך, תחלואה בתר-ניתוחית או תמותה בקרב מטופלים שעברו תיקון של מפרצת חזית- בטנית של אבי העורקים באמצעות תומכן מסועף או בעל פתחים.

 

 

Monaco F, Barucco G, Licheri M, De Luca M, Labanca R, Rocchi M, Melissano G, Bertoglio L, Chiesa R, Zangrillo A. Association Between Type of Anaesthesia and Clinical Outcome in Patients Undergoing Endovascular Repair of Thoraco-Abdominal Aortic Aneurysms by Fenestrated and Branched Endografts. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2022 Nov;64(5):489-496. doi: 10.1016/j.ejvs.2022.07.010. Epub 2022 Jul 16. PMID: 35853581.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד