• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Outcomes of Aortobifemoral Bypass Based on Configuration of the Proximal Anastomosis

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המאמר

 

מבוא

למרות ההתקדמות האחרונה בטכניקות אנדווסקולריות, מעקף בין הותין והעורקים הפמורלים נותר פתרון כירורגי חשוב להיצרות באיזור אנאטומי זה.

 

 שיעורי המעקפים הפתוחים בתום 5 ו-10 שנים מדווחים כמצוינים ולמעלה של 85-90% ו-75-85%, בהתאמה. את ההשקה הקריבנית ניתן לבצע כקצה לקצה EE   או כצד  לקצה ES  עם זאת, עדיין לא ברור איזו טכניקה היא האופטימלית.

 

היסטורית, תצורת ES הועדפה בהגדרות של חסימות עורקי כסל חיצוני דו-צדדיים או מחלה חמורה עם עורקי כסל משותפים פתוחים.

 

תצורת EE הועדפה במקרים של חסימת אבי העורקים ומאפשרת לשתל להשתרע בצורה שטוחה יותר ברטרופריטוניאום ובכך עשויה להפחית את הסיכוי לפיסטולה בין הותין והמעי.

בעוד שמחקרים קודמים הראו שלהשקה במתווה EE יש שיעורי פתיחות גבוהים יותר והמודינמיקה של משופרת השתל, אחרים מצאו תוצאות דומות בגישה השנייה.

 

כיום עם ירידה בשיעור הניתוחים בגישה פתוחה, קיימים נתונים מוגבלים המשווים בין אנסטומוזות פרוקסימליות של אבי העורקים ונותרו שאלות לגבי התצורה האידיאלית של האנסטומוזה הפרוקסימלית.  

 

שיטות

הצגנו שאילתה למסד הנתונים של מיזם האיכות של כירורגית כלי כלי דם עבור ניתוחי מעקף בין הותין והעורקים הפמורליים שבוצעו בין 2009 ל-2020.

 

נעשה שימוש בניתוחי רגרסיה לוגיסטית חד-משתנים ורב-משתנים כדי להשוות תוצאות פרי-ניתוחיות ולאחר שנה בין תצורות EE ו-ES.

 

תוצאות

מתוך 6,782 מטופלים (גיל חציוני], 60.0), 3,524 (52%)  עברו ניתוח עם אנסטומוזה פרוקסימלית בתצורת EE ו-3,258 (48%) עברו אנסטומוזה פרוקסימלית המתווה  ES.

 

לאחר הניתוח, מטופלים בקבוצת ES עברו אקסטובציה בחדר הניתוח בתדירות גבוהה יותר של (80.3% לעומת 77.4%P < 0.01), ) שינוי קטן  יותר בתפקוד ושימוש מצומצם יותר בתרופות להעלאת לחץ דם אך משיעור גבוה יותר של חזרה בלתי צפויה לחדר הניתוח בהשוואה לתצורת EE .

 

במעקב של שנה אחת, לקבוצת ה-ES היה שיעור פתיחות של השתל נמוך משמעותית (87.5% לעומת 90.2%; P < 0.01) ), שיעור גבוה יותר של תיקון השתלים (4.8% לעומת 3.1%; P < 0.01) )  ותסמיני קלאודיקציה (11.6% לעומת 9.9%; P <0.01). ) תצורת ES הייתה קשורה באופן מובהק לשיעור גבוה יותר של קטיעות גפיים משמעותיות במהלך שנה לאחר הניתוח.

 

מסקנות

בעוד שלקבוצת ה-ES נראתה פחות עומס פיזיולוגי מיד לאחר הניתוח, נראה כי תצורת EE השתפרה בתוצאות של שנה לאחר הניתוח.

 

למיטב ידיעתנו, מחקר זה הוא אחד המחקרים המבוססים על האוכלוסייה הגדולים ביותר המשווים את התוצאות של התצורות ההשקות הקריבניות.

יש צורך במעקב לטווח ארוך יותר כדי לקבוע איזו תצורה מבין השתיים מיטבית.

 

 

Shah SS, Pillai GS, Greif BA, Wang S, Lewis AJ, Ryer EJ, Elmore JR, Salzler GG. Outcomes of Aortobifemoral Bypass Based on Configuration of the Proximal Anastomosis. Ann Vasc Surg. 2023 Nov;97:66-73. doi: 10.1016/j.avsg.2023.05.007. Epub 2023 May 25. PMID: 37244482.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד