• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
ניתוח נפחים יכול לחזות צורך בהתערבות אאורטלית חוזרת בדיסקציה Type B ראשונית ושאריתית המטופלות בטכניקת רלמינציה על ידי הפרעה אינטימלית באמצעות סטנט ובלון STABILISE))

Volumetric analysis in primary and residual type B aortic dissection treated with stented-assisted balloon-induced intimal disruption and relamination technique can predict aortic reintervention

 

לטקסט המאמר

 

מטרות המחקר – מטרת מחקר זה היא להציג את תוצאות האמצע של מחקר STABILISE (stented-assisted balloon-induced intimal disruption and relamination) במטופלים עם דיסקציית אאורטה, עם יישום ניתוח נפחים.

 

שיטות – מחקר זה הנו ניתוח רטרוספקטיבי של נתונים שנאספו פרוספקטיבית במסגרת מחקר STABILISE בין 05/2017 ו-09/2022 במרכז רפואי יחיד. סך הכל עברו בתקופה זו 42 מטופלים התערבות במסגרת המחקר עבור דיסקציות אאורטליות אקוטיות או סב-אקוטיות בסיכון גבוה. STABILISE בוצע באמצעות distal extended endovascular aortic repair ב-24 מטופלים. סריקת CT בוצעה בעת האבחנה, לפני השחרור מבית החולים ולאחר שנה, 3 שנים ו-5 שנים. בוצעה הערכת הנפחים של כלל האאורטה המקבלת פרפוזיה, של ה-true lumen וה-false lumen באאורטה החזית , הויסראלית והסגמנט האאורטו-איליאקלית. היחס בין נפח ה-false lumen  לבין הנפח הכולל הוגדר כ-perfusion-dissection index (PDI). Remodeling מלא הוגדר כ-PDI = 0, ו-remodeling חיובי הוגדר כ-PDI ≤ 0.1.

 

תוצאות – הצלחה טכנית השגה ב-97.6% מהמקרים. לאחר 30 יום לא נצפו אף מקרה של תמותה, פגיעה בחוט השדרה או דיסקציה רטרוגרדית. משך המעקב הממוצע היה 44 חודשים. הקוטר של האאורטה החזית היה נמוך יותר במסלך סריקת ה-CT האחרונה. גדילה של האאורטה של יותר מ-5 מ"מ נצפתה ב-9.5% של המטופלים. נצפה remodeling מלא של האאורטה החזית והויסראלית ב-92.8% ו-83.3% בהתאמה, ללא הבדל בין דיסקציה אקוטית לבין דיסקציה סב-אקוטית. נמצא שתיקון אאורטלי אנדוסקולארי דיסטאלי העלה משמעותית את ה-remodeling של הסגמנט האאורטו-איליאקלי, לעומת מטופלים שעברו STABILISE בלבד (69.6% לעומת 21.4%), חופש מהתערבות וסקולארית חוזרת תוך 3 שנים היה 83.1%. PDI ≤ 0.1 בבדיקת ה-CT הראשונה לאחר הניתוח נמצא כגורם מנבא להתערבויות וסקולאריות חוזרות.

 

מסקנות -  STABILISE היא טכניקה בטוחה וברת ביצוע על שיעורים גבוהים של complete remodeling באאורטה החזית והויסראלית. ניתוח נפחים מאפשר לכמת את ה-remodeling של האאורטה ומייצג גורם מנבא להתערבויות אאורטליות חוזרות.

 

erraresi M, Molinari ACL, Katsarou M, Rossi G. Volumetric analysis in primary and residual type B aortic dissection treated with stented-assisted balloon-induced intimal disruption and relamination technique can predict aortic reintervention. J Vasc Surg. 2024 Jun;79(6):1315-1325. doi: 10.1016/j.jvs.2024.02.017. Epub 2024 Feb 19. PMID: 38382641.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד