• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
הדרכה לפני ניתוח מעקף עורקי בגפיים תחתונים

כללי:

מטופל יקר, הסיבה השכיחה ביותר למחלה חסימתית בכלי הדם היא טרשת עורקים. היא פוגעת בעורקים בטניים, מפשעתיים, תת ירכי, ובכל אחד מענפי השוק. מחלה זו מתחילה מוקדם בגיל בגרות ומתקדמת לאט לנקודה שבה זרימת דם דרך היצרויות יורדת או חלל עורק נסתם.

תופעה זו שכיחה גם בגפיים תחתונים ואצל מטופלים עם מחלה עורקית חסימתית הדפקים ברגל הסובלת מוחלשים או לא נמושים, שיעור ברגליים מתדלדל, הרגל נהיית יותר קרה, הציפורניים עבות או מעוותות. מופיעים כאבים בהליכה, כיבים בכפות הרגליים.

בניתוח בונים מעקף לעורקים החסומים באמצעות שתל סינטטי או וריד שטחי הנקצר מהגפה. סוג הניתוח נקבע על פי חומרת החסימה, הסימפטומים והמצב הכללי.

בברכת החלמה מהירה,

צוות כירורגיית כלי דם


ערב הניתוח:

בהגעתך למחלקה תקבל אינפורמציה ראשונית על מדיניות המחלקה. אחות תעשה היכרות עם סביבת המחלקה. תקבל חדר באחד מחדרי המחלקה, פיג'מה ומגבת.

באותו היום, תקבל הסבר מהרופא על הניתוח ותוחתם על טופס הסכמה לניתוח. תקבל הדרכה נוספת מאחות על ההכנה בערב הניתוח, בוקר הניתוח, תהליך כניסה לחדר הניתוח, צורך לשהות בחדר התאוששות לאחר מכן, והעברה ליחידת טיפול נמרץ של המחלקה שלנו לצורך ניטור והשגחה קפדניים. בכל עת תוכל לשאול שאלות ולבטא חששות.

אין ליטול תרופות באופן עצמאי. טיפול תרופתי יינתן על ידי הצוות המטפל בלבד בהתאם להוראות רפואיות והמלצת מרדים.

במקרה הצורך יילקחו בדיקות דם וייעשו בדיקות דרושות נוספות כגון א.ק.ג., צילום חזה. עליך לרחוץ את גופך עם סבון אנטיבקטריאלי), סבון בצבע אדום) למעט חפיפת ראש הנעשית עם סבון רגיל). תקבל סבון מצוות המחלקה עליך להישאר בצום (לא לשתות ולא לאכול), מחצות עד לאחר הניתוח יש להפקיד את דברי ערך אצל בני משפחה כגון שעון, ארנק, תכשיטים וכו'.

יום הניתוח:

בוקר הניתוח

אחות תמדוד את לחץ הדם שלך, דופק, חום ורמת הסוכר (אם הנך סוכרתי).

תקבל טיפול תרופתי על פי הוראות רפואיות בלבד. מותר לשתות שתי לגימות מים עם התרופות לפני ירידה לחדר ניתוח.  עליך להסיר את כל התכשיטים, משקפיים/עדשות מגע, להוציא שיניים תותבות, להוריד בגדים תחתונים. עליך להישאר עם כותונת של המחלקה בלבד. לאחר הניתוח תשהה זמן מסוים בחדר התאוששות הסמוך לחדר ניתוח. משפחתך תוכל להמתין בחדר המתנות של חדר ניתוח במהלך זמן זה, ולאחר מכן ל היכנס ולראות אותך למספר דקות בחדר התאוששות. בהמשך תועבר ליחידת טיפול נמרץ של המחלקה. בחדר זה יש ארבע מיטות ובו מתבצעים ניטור והשגחה קפדניים באמצעות צוות המטפל שנמצא בחדר 24 שעות. תוכל להתרשם מהחדר בערב לפני הניתוח.

במחלקת האשפוז לאחר הניתוח

ניטור
- בחזרתך מניתוח הנך מחובר למערכת צינורות. לדוגמה: עירוי נוזלים, קטטר שתן, נקז מחתך ניתוחי וכו'. מערכת הצינורות אמור לנטר לחץ דם, דופק, רמת חמצן, נשימות, מתן שתן.

כלכלה-  מאחר וניתוח כרוך בהרדמה כללית, מספר שעות לאחר חזרתך למחלקה תהיה בצום ותהיה מחובר לעירוי נוזלים. בערב יותר מאוחר תוכל להתחיל לשתות ואם לא יהיו בחילות, תוכל לאכול ארוחה קלה.

תרופות-  כל הטיפול התרופתי יינתן על ידי הצוות המטפל בלבד. תקבל גם תרופות משככי כאב.

כאבים-  חשוב לציין כי יתכנו כאבים בינוניים חזקים. אנא שים לב לכאבים בכלל וכאבים באזור הרגל בפרט. חשוב לבטא כאבים ולציין את מיקום הכאב. האם הכאב הוא בחתך ניתוחי? האם הכאב הוא מאוד חזק ופתאומי לאורך הרגל? האם יש נימול לאורך הרגל? מצב ומיקום הכאבים יכול להצביע לצוות המטפל על דינמיקה כלשהי. אתה תקבל משככי כאב על מנת להקל על הכאב.

ניידות-  בערב הניתוח הנך מרותק למיטה. מותר להסתובב במיטה כפי יכולתך בזהירות רבה. אסורה ירידה מהמיטה, ועל כן חשוב לציין כי כל צרכיך ייעשו במיטה.

הפרשות-  מתן שתן ייעשה דרך קטטר שתן. שאר הצרכים ייעשו על הסיר במיטה.

גפה מנותחת-  הרגל המנותחת תהיה חבושה. אחות תעקוב אחרי מצב הרגל המנותחת. לא מורידים חבישות באותו הערב.
 

יום ראשון לאחר הניתוח:

 

ניטור - ב-24 שעות ימשיך ניטור של מדידות לחץ דם, דופק, חום, רמת חמצן בדם. יילקחו בדיקות דם נדרשות

ניידות - לאחר ביקור רופאים ניתן ורצוי לרדת מהמיטה, בפעמים ראשונות תמיד בעזרת אחות. רחצה במקלחת תיעשה בעזרת הצוות המטפל בלבד. לאחר מכן תשב בכורסה. תוכל לבצע מאמצים קלים אך לא ללכת. בהמשך תוכל להגיע לרמת ניידות אופטימלית. חשוב לציין כי ניידות מונעת התפתחות פצעי לחץ והתפתחות סיבוכים נשימתיים כתוצאה משכיבה ממושכת במיטה.

נשימה-  חשוב לכייח ולהשתעל על מנת להוציא הפרשות שהצטברו ולמנוע התפתחות דלקת ריאות. במקרה הצורך יוזמן פיזיותרפיסט שיעזור לך לבצע מספר תרגילים לכיוח ושיעול.

תזונה-  תוכל לשתות ולאכול כפי שנהגת עד כה. עירוי נוזלים מוצא אלא אם כן הנך זקוק לתמיכה נוספת של נוזלים. חשוב להרבות בשתייה.

הפרשות-  אם הנך נותן שתן בכמות טובה בדרך כלל מוציאים קטטר שתן ותוכל להטיל שתן ספונטני. מאחר וניידות אינה אופטימלית ולא תוכל להתהלך באופן חופשי לשירותים, לגברים יינתן בקבוק ולנשים סיר להטלת שתן. שאר הצרכים ייעשו בשירותים ככל הניתן.

טיפול תרופתי - יינתן על ידי הצוות המטפל בלבד.

גפה מנותחת-  אחות תסיר את חבישות הניתוח. יהיו מספר חתכים תלוי בסוג הניתוח (בדרך כלל 2-3 במפשעה ולאורך הרגל). חתכי הניתוח יהיו סגורים עם סיכות אותם מוציאים ביום 10-14 לאחר הניתוח. יש לרחוץ בעדינות את חתכי הניתוח עם סבון ומים פושרים. לאחר הרחצה,  חתכי הניתוח יטופלו על ידי אחות. הרגל המנותחת תיחבש על ידי אגדים אלסטיים בירידה מהמיטה, על מנת למנוע בצקת ברגל שיכולה למנוע את איחוי הפצעים. אם הוכנס נקז במהלך הניתוח, בדרך כלל מוציאים אותו יום לאחר הניתוח. יש להימנע מלהניח רגל על הכרית על מנת למנוע לחץ.

כאבים-  יהיו כאבים אשר יפחתו בהדרגה. תקבל משככי כאבים מהלך אשפוזך. יש לדווח על שינוי כלשהו בעוצמת הכאב, לבטא רמות של נוחות ושחרור מכאב, האם הכאב נסוג או ממשיך.  הניידות יותר אופטימלית, ההחלמה יותר מהירה אם הנך משוחרר מכאב.

תקופת ההחלמה נמשכת בין שבוע לשבועיים בהתאם למצבך הרפואי. בכל שאלה תוכל לפנות לצוות המטפל הסיעודי ו/או הרפואי.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד