• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Timing and characteristics of venous thromboembolism after noncancer surgery

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

רקע כללי:

אירועים טרומבואמבוליים ורידיים (VTE) הינם הגורם העיקרי לתחלואה ולתמותה לאחר הניתוח. השימוש בטיפול מונע תרופתי יעיל בהפחתת השכיחות של אירועים אלה. עם זאת, הטיפול המניעתי מופסק לעתים קרובות בשחרור מבית החולים, במיוחד עבור אלו עם מחלה שפירה. ההשלכות של מדיניות זו אינן ידועות.

 

הערכנו את הנתונים ממרשם גדול ומתמשך לגבי מהלך הזמן של VTE ותוצאות לאחר ניתוח לא סרטני. המטרה העיקרית של המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את משך הסיכון ל-VTE מלווה בתסמינים לאחר ניתוחי 'כירורגיה כללית'  שאינם סרטניים.

 

שיטות:

עיבדנו את הרישום הממוחשב על תרומבואמבוליזם ורידי, הכולל נתונים ממטופלים  עם VTE מאומת סימפטומטי. במחקר הנוכחי, התמקדנו בחולים שעברו ניתוח במסגרת 'כירורגיה כללית' שפיתחו VTE סימפטומטי לאחר ניתוח ב-8 השבועות הראשונים לאחר ניתוח לא סרטני.

 

המטרה העיקרית הייתה להעריך את המרווח בין הניתוח להופעת VTE. משתנים נוספים כללו את ההצגה הקלינית הקשורה לאירוע, השימוש במניעת פקקת ותוצאות שליליות.

 

תוצאות

נותחו הנתונים מ-3296 מטופלים. הזמן החציוני מהניתוח ועד לגילוי VTE היה 16 ימים. מתוך כלל האירועים,  , 77% זוהו אחרי השבוע הראשון שלאחר הניתוח ו-27% לאחר 4 שבועות. בסך הכל, 43.9% מהמטופלים עם VTE קיבלו טיפול תרופתי מונע לאחר ניתוח במשך זמן חציון של 8 ימים ושלושה רבעים מאירועי VTE זוהו לאחר הפסקת הטיפול המונע התרופתי. בסך הכל, בקרב  54% מהחולים עם VTE הביטוי הקליני היה תסחיף ריאתי. עבור 15% מהמטופלים, התוצאה הקלינית הייתה לא טובה, כולל 4% שמתו תוך 90 יום.

 

מסקנות:

הסיכון לאירועים טרומבואמבוליים ורידיים לאחר ניתוח שמבוצע למחלות שפירות נותר גבוה במהלך החודשיים הראשונים שלאחר מכן. יותר ממחצית מהמטופלים הציגו תסחיף ריאתי סימפטומטי כאירוע קליני, ול-15% היו תוצאות לא חיוביות. רק 44% מהחולים הללו קיבלו טיפול מונע תרופתי במשך כשבוע.

 

תוצאות אלו מדגישות את הצורך בשיפור היישום והאיכות של טיפול מונע לאחר ניתוח, גם עבור מטופלים עם מחלות שפירות ולהגביר את המעקב במהלך החודשיים לאחר ההתערבות.

נדרשים מחקרים פרוספקטיביים כדי לקבוע את משך הזמן האופטימלי של טיפול מונע אנטי-טרומבוטי לאחר ניתוחים שאינם אונקולוגיים בהתאם לגורמי הסיכון וסוג הניתוח של המטופל.

 

 

Manuela Expósito-Ruiz MSc, Juan Ignacio Arcelus MD, PhD , Joseph A. Caprini MD, FACS, et al.Timing and characteristics of venous thromboembolism after noncancer surgery. Journal of Vascular Surgery: Venous and Lymphatic Disorders, Volume 9, Issue 4

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד