• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Cost-effectiveness Analysis of Current Varicose Veins Treatments

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

לטקסט המלא

 

מבוא

דליות בוורידי הגפיים התחתונות, משפיעות על חלק ניכר מהאוכלוסייה ומתבטאות בתסמינים חמורים כמו כיבים. הטיפול במצב זה מביא  לתועלת מוכחת למטופל ובמקביל  חסכוני ונתמך על ידי הנחיות לאומיות ובינלאומיות. למרות זאת, טיפולי דליות מקבלים לעתים קרובות עדיפות נמוכה בתקציבי מערכת הבריאות ובכך מובילים לרשימות המתנה ארוכות.

מאמר זה מעדכן סקירה שיטתית וניתוח כלכלי של טיפולים בדליות שפורסמו ב-2018. מאז, פורסמו מספר מחקרים אקראיים חדשים, שהרחיבו במידה ניכרת את בסיס הראיות.

 

שיטות:

במאגרי המידע של Medline ו- Embase בוצע חיפוש אחר מאמרים בשפה האנגלית המתארים מחקרים מבוקרים אקראיים שפורסמו בין 1974 לאוקטובר 2020 והשוו את אפשרויות הטיפול שנחקרו במאמר זה.

הסיכון להטיה הוערך באמצעות הכלים של Cochrane. הסקירה השיטתית עודכנה ושימשה לבניית מודל החלטות על פי 'מרקוב'. התוצאות היו התערבות חוזרת בווריד הטרונקלי, טיפול חוזר בדליות שנותרו, שנות חיים מותאמות לאיכות (QALY) ועלויות לאורך חמש שנים.

מודל המקרה הבסיסי מניח ששיעור ההתערבות החוזרת ושיעור הטיפול החוזר בדליות הם תוצאות עצמאיות, אך הם עשויים להיות מתואמים (לדוגמה, אם מטופלים שיש להם סיכוי גבוה יותר מהממוצע לדרוש התערבות חוזרת הם גם יותר סביר שידרוש טיפול בדליות שטחיות).

 

תוצאות:

סקלרוטרפיה מונחית סונר (UGFS) הינה הגישה עם שיעור התערבות חוזרת שהיה גדול משמעותית בהשוואה להליכים אחרים, בעוד שאין הבדל משמעותי בין ההליכים האחרים. העלות ל-QALY של טיפול תוך כלי באמצעות לייזר EVLA לעומת UGFS בדגם הבסיסי שלנו היא 16966 ליש"ט (23,700 דולר) ל-QALY, הנחשבת לחסכונית בבריטניה.

לגישות אחרות: טיפול בגלי רדיו, סגירה מכאנית ושימוש בדבק ביולוגי יש עלויות גבוהות יותר מאשר EVLA ללא עדות לתועלת גדולה יותר עבור המטופלים.

 

מסקנות:

EVLA תהיה האפשרות הטיפולית המשתלמת ביותר, כאשר שימוש בגלי רדיו נמצאת במקום השני.

המשמעות היא שבשלב זה, יש מעט מאוד התוויות לשקול שינוי בהנחיות הטיפול ולעבור לשימוש בטכנולוגיות לא תרמיות.  

עדיין נותרה אי ודאות ניכרת באשר ליעילותם של שיטות אלו בהשוואה לטכנולוגיות תרמיות. דרוש מחקר נוסף עם פירוט מדויק של זמן ותנועה בשיטת דיווח אחידה כדי לספק נתוני אמת על עלויות ותועלת.

 

D.Epstein1R.Bootun23M.Diop1M.Ortega-Ortega4T.R.A.Lane25A.H.Davies26. Cost-effectiveness Analysis of Current Varicose Veins Treatments .Journal of Vascular Surgery: Venous and Lymphatic Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jvsv.2021.05.014

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד