• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Index Atherectomy Peripheral Vascular Interventions Performed for Claudication Are Associated With More Reinterventions Than Nonatherectomy

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

רקע כללי:

למרות עדויות מוגבלות התומכות בכריתת הנגעים מדופן העורקים על פני שימוש בתומכנים או אנגיופלסטיקה במהלך התערבויות ראשונות בכלי דם היקפיים), השימוש בגישה זו גדל במהירות בשנים האחרונות.

זיהינו בעבר מנעד רחב של דפוסי התנהלות קלינית בנוגע לכריתת הרבדים בקרב רופאים אמריקאים. מטרת מחקר זה הייתה לחקור את הקשר של גישה זו המבוצעת ראשונה להתערבות חוזרת.

 

שיטות:

השתמשנו בתביעות של Medicare על מנת לזהות את כל המטופלים שעברו  טיפול ראשון אלקטיבי בצליעה על רקע וואסקולרי בגישה פמורו-פופוליטלית בשנת 2019. התערבויות חוזרות עוקבות נרשמו עד דצמבר 2020.

עקומות קפלן-מאייר שימשו להשוואת שיעור ההתערבויות מחדש. נעשה שימוש במודל סיכון פרופורציונלי של Cox כדי להעריך מאפיינים ברמת המטופל והרופא הקשורים להתערבות חוזרת.

 

תוצאות:

בסך הכל 15,279 מטופלים עברו טיפול בגישה זו בשנת 2019, מתוכם 59.6% היו כריתת עורקים. לאחר חציון של 435 ימים, 38.6% מהמטופלים עברו התערבות מחודשת.  מטופלים שטופלו על ידי רופאים שמשתמשים בכריתת עורקים בתדירות גבוהה היו קשורים ביותר התערבויות חוזרות מאשר מטופלים שטופלו על ידי רופאים ממוצעים בשימוש בגישה זו (54.6% לעומת 36.5%; P < .001). לאחר התאמה, הקשר בין גורמי המטופל להתערבות מחודשת של PVI כללה קבלת כריתת רבדים כגישה ראשונית, גזע שחור= לעומת לבן, סוכרת  ומגורים עירוניים. גורמים רופאים הקשורים להתערבות חוזרת כללו מין גברי , מרכזים המנתחים בגישה זו בנפח גבוה, רופאים העובדים בעיקר במרכזי ניתוח אמבולטוריים.

למנתחי כלי דם היה סיכון נמוך יותר להתערבות מחודשת בהשוואה לקרדיולוגים, רדיולוגים והתמחויות אחרות.

 

מסקנות:

השימוש ב-Atherectomy כגישה ראשונית עבור קלאודיקציה קשור לשיעורי התערבות חוזרת גבוהים יותר בהשוואה לטכנולוגיות אחרות.

באופן דומה, רופאים שמשתמשים בגישה בתדירות גבוהה ורופאים במסגרות שאינן בתי חולים מבצעים יותר התערבויות חוזרות של PVI מאשר עמיתיהם. ההתאמה של שימוש בכריתת רבדים טרשתיים מעורקים לטיפול ראשוני בקלאודיקציה צריכה הערכה דחופה מחדש.

 

 

Qingwen Kawaji, Chen Dun , Christi Walsh et al.Index Atherectomy Peripheral Vascular Interventions Performed for Claudication Are Associated With More Reinterventions Than Nonatherectomy. Journal of Vascular Surgery, 2022-01-01, Volume 75, Issue 1, Pages e18-e19

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד