• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Timing of Carotid Intervention in Symptomatic Carotid Artery Stenosis: A Systematic Review and Meta-Analysis

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

העדויות מסקירה שיטתית ומטה-אנליזה זו מצביעות על כך שנכון לעכשיו טיפול כירורגי (CEAׁׂׂ) בטוח יותר מהשתלת תומכן (CAS) בהיצרות סימפטומטית של הקרוטיד, כאשר היא מבוצעת תוך יומיים או שבעה ימים מאירוע הראשוני. כמו כן, בהתחשב בשיעורים מוחלטים של שבץ מוחי במשך 30 יום ותמותה, CEA שבוצע תוך יומיים מהאירוע הראשוני תואם את הערכים המקובלים בהנחיות הבינלאומיות.

 

הממצאים של מחקר זה ינחו את הפרקטיקה הקלינית בעת החלטה על סוג ההתערבות במטופל סימפטומטי עם היצרות קרוטידים חמורה. העיתוי האידיאלי לביצוע CAS (כאשר מתקיימת התוויה כנגד CEA) עדיין לא מוגדר.

חידוש הזרימה התקינה בעורק התרדמה משפר את ההישרדות ארוכת טווח ללא שבץ מוחי במטופלים שחוו שבץ איסכמי לאחרונה או אירוע איסכמי חולף (TIAׂׂ).

 

מועד  האירוע הראשוני חיוני לקביעת היעילות של ההתערבות. העיתוי האופטימלי לפעולה נותר נושא במחלוקת. ההנחיות של האגודה האירופית לניתוחי כלי דם לשנת 2017 (ESVS) מייעצות כי יש לבצע CEA תוך 14 ימים מהאירוע הנוירולוגי המדד, מכיוון שזו תקופת הזמן בה  הסיכון לשבץ חוזר הגבוהה ביותר.

במיוחד, עבור מטופלים יציבים מבחינה נוירולוגית המתייצגים עם TIA או שבץ קל. עם זאת, עדיין לא ברור לגבי העיתוי האופטימלי של CEA או CAS בתוך פרק זמן זה של 14 יום (כלומר, האם עדיף שהתערבות תתבצע < יומיים, < 7 ימים, או אולי 8 ימים 14 ימים לאחר הופעת התסמין הראשון?).

 

שיטות:

בוצעה סקירה שיטתית הכוללת חיפוש מקוון של מאגרי המידע של Medline ו-Cochrane. בוצעה הערכת איכות שיטתית של המחקרים הכלולים. נקודות הסיום כללו שבץ מוחי ו/או מוות בעקבות ההתערבות מרובדים על פי הזמן שחלף מהאירוע הראשוני והטכניקה הכירורגית (CEA/CAS).

 

תוצאות:

נכללו 71 מחקרים עם 232,952 מטופלים סימפטומטיים, בהם 34 עיבודים רטרוספקטיביים של מאגרי מידע פרוספקטיביים, תשעה מחקרים פרוספקטיביים, שלושה מחקרים אקראיים מבוקרים, שלושה מקרים בקרה ו-22 מחקרים רטרוספקטיביים.

בהשוואה ל-CEACAS היה קשור לשיעור אירוע מוחי גבוה ושיעורי תמותה גבוהים יותר במהלך 30 יום  כאשר בוצע ≤ 2 ימים מהופעת התסמינים. CEA מזורז (לעומת 3 - 14 ימים) הציג שיעור שבץ מוחי במהלך 30 יום של 1.4% לעומת 1.8 ללא הבדל מובהק סטטיסטית. CAS מזורז (לעומת 3 - 14 ימים) היה קשור בשיעור תמותה גבוה באופן מובהק סטטיסטית.

 

סיכום:

נכון לעכשיו, CEA בטוח יותר מ-CAS  בגישה פמורלית תוך 2/7 ימים מתחילת התסמינים. כמו כן, בהתחשב בנתונים מוחלטים, CEA מזורז עומד בערכים המקובלים בהנחיות הבינלאומיות. העיתוי האידיאלי לביצוע CAS (כאשר מצוין כנגד CEA) עדיין לא מוגדר. נתונים פרטניים נוספים ודיווח סטנדרטי על עיתוי ההתערבות יקלו על ניטור עתיד

 

Coelho, A., Peixoto, J., Mansilha, A., Naylor, A.R., & de Borst, G.J. (2022, February). Timing of Carotid Intervention in Symptomatic Carotid Artery Stenosis: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Vascular Surgery75(2), 765

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד