• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Editor's Choice – Randomised Clinical Trial of Supervised Exercise Therapy vs. Endovascular Revascularisation for Intermittent Claudication Caused by Iliac Artery Obstruction: The SUPER study

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

מטופלים עם צליעה לסירוגין (IC) הנגרמת על ידי מחלת עורקים היקפית (PAD) יש כאבי רגליים במהלך מאמץ, אשר נעלמים לאחר מנוחה קצרה.

מאחר שמטופלים אלו עלולים להרגיש מוגבלים, הטיפול מכוון להקלה בתסמינים כדי לשפר את איכות החיים.

מספר שיטות טיפול יעילות זמינות עבור חולים עם במצב זה וכוללות טיפול בפעילות גופנית בפיקוח וכירורגיה אנדו-וסקולרית

הנחיות בינלאומיות נוכחיות ממליצות על פעילות גופנית כקו ראשון.

המלצה זו נתמכת בראיות מ-10 מחקרים אקראיים מבוקרים המשווים מגוון רחב של תוכניות פעילות גופנית לגישה ניתוחית.

 

מחקר זה נערך כדי להשוות את היעילות הקלינית של פעילות גופנית בהשוואה לטיפול כירורגי כטיפול ראשוני בחולים עם צליעה לסירוגין שנגרמה על ידי חסימת עורק הכסל.

 

שיטות

מחקר רב-מרכזי אקראי מבוקר הכולל מטופלים עם צליעה לסירוגין שנגרמה על ידי היצרות או חסימה של עורק הכסל המטופלים הוקצו באופן אקראי לפעילות גופנית או ניתוח אנדו0וסקולרי וחולקו לפי מרחק הליכה מרבי ולמחלת העורק הפמורלי השטחי במקביל.

נקודות הקצה העיקריות היו מרחק הליכה מקסימלי על הליכון (3.2 קמ"ש, שיפוע של 10%) ואיכות חיים ספציפית למחלה לאחר שנה אחת. נרשמו התערבויות נוספות במהלך מעקב ממוצע של 5.5 שנים.

 

תוצאות:

בין נובמבר 2010 למאי 2015, 114 מטופלים הוקצו לפעילות גופנית מפוקחת, ו-126 להתערבות כירורגית. הניסוי הופסק בטרם עת לאחר שנכללו 240 חולים. היענות לפעילות גופנית מפוקחת היתה 57/114 (50%) לאחר שישה חודשים.

 

עשרה מטופלים שהוקצו לפתרון ניתוחי (8%) לא קיבלו התערבות זו. מעקב של שנה אחת הושלם עבור 90/114 (79%) מטופלי SET ועבור 104/126 (83%) חולי ER.

 

מרחק ההליכה המירבי הממוצע השתפר מ-187 ל-561 מ' בחולי SET ומ-196 ל-574 מ' בחולי ER (p=0.69). ציון הסיכום של איכות החיים השתפר מ-4.24 ל-5.58 בחולי SET, ומ-4.28 ל-5.88 בחולי  (p=0.048) ER). כ-33/114 (29%) חולי SET עברו ניתוח אנדו-וסקולרי תוך שנה.

 

סיכום:

בהתחשב במגבלות הרבות של מחקר ה-SUPER, הן אסטרטגיה של פעילות גופנית מפוקחת והן כירורגיה אנדו-וסקולרית ראשוני משפרות את מרחק ההליכה המקיסמלי על הליכון ואת איכות החיים על פי שאלון ספציפי למחלה של מטופלים עם צליעה לסירוגין שנגרמו מחסימת עורק הכסל.

 

נראה הגיוני להתחיל עם SET במטופלים אלו תוך קבלת שיעור כשלון של 30%, שעליו כמובן יש לדון עם המטופל. המטופלים ממשיכים להזדקק התערבויות מעבר לשנה אחרי הטיפול הראשוני.

 

Koelemay, M.J.W., (2022). Editor's Choice – Randomised Clinical Trial of Supervised Exercise Therapy vs. Endovascular Revascularisation for Intermittent Claudication Caused by Iliac Artery Obstruction: The SUPER study. European Journal of Vascular and Endovascular Surgery63(3), 421-429. 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד