• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Aging Alters the Aortic Proteome in Health and Thoracic Aortic Aneurysm

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

הזדקנות העורקים מובילה להתקשחותם, גורמת ליתר לחץ דם ומאיצה מחלות לב וכלי דם. כמה מסימני ההיכר הקלאסיים של ההזדקנות העורקים כוללים הפרעה בתפקוד המיטוכונדריאלי, הזדקנות ונזקי DNA .

 

תאי שריר חלק של כלי הדם הופכים למפרישים יותר עם ההזדקנות, משנים את המבנה ​​החוץ-תאי ומקשיחים את כלי הדם. רוב התובנות לגבי הזדקנות העורקים מגיעות ממחקרים השוואתיים, בדרך כלל אך היקף השינויים המלא הקשורים להזדקנות בתוך העורקים בבני אדם עדיין לא ברור.

 

בהתחשב באוכלוסייה המזדקנת ברחבי העולם, הכרחי להבהיר כיצד ההזדקנות האנושית משפיעה על כלי הדם במהלך בריאות ומחלות.

 

מפרצת אבי העורקים החזי מופיעה עם ניוון השכבה המדיאלית ומאופיינת באובדן של תאי שריר  חלק בכלי הדם, אובדן אלסטיות של השכבה המדיאלית והשקעת פרוטאוגליקנים. הזדקנות נמנית על גורמי הסיכון לפתולוגיה זו אך עדיין לא ברור כיצד.

 

השתמשנו במאגר ביולוגי של רקמת אבי העורקים האנושית כדי לבחון כיצד ההזדקנות משפיעה על פרוטאום אבי העורקים בין בריאות למחלה.

 

שיטות:

השתמשנו במאגר ביולוגי של אבי העורקים של דגימות בריאות (n=17)  וכאלה שעברו תיקון כירורגי עבור מפרצת .(n=20) ראשית, ביצענו פרוטאומיקה שהשוותה את אבי העורקים של תורמים בריאים לדגימות מפרצת בנבדקים מתחת ומעל לגיל 60.

שנית, מדדנו חלבונים, באמצעים אימוניים, המעורבים במיטופאגיה וגם מסלולים דלקתיים המושרים על ידי המיטוכונדריה, במיוחד TLR STING  ו-IFN β

 

תוצאות:

פרוטאומיקה גילתה שההזדקנות הפכה את אבי העורקים הן מבחינה כמותית והן מבחינה איכותית מבריא למצב האופייני למפרצת בעוד שרקמות של אבי העורקים של מטופלים שגילם קטן מ 60 הפגינו העשרה של תהליכים אימונולוגיים, רקמות של מטופלים מעל גיל 60 הפגינו העשרה של תהליכים מטבוליים.

 

אימונובלוטינג גילה כי הביטוי של parkin  נמצא בקורלציה ישירה לגיל הנבדק במצב בריאותי אך הפוך לגיל במפרצת ל אבי העורקים.

 

ברקמות המפרצת אך לא בבריאות, זרחון של STING והביטוי של IFN-β הושפעו מהזדקנות ללא קשר לשאלה אם לנבדקים יש מסתמים דו-צדדיים או תלת-צדדיים. מעניין לציין כי בעוד שזרחון של STING נמצא בקורלציה הפוכה לגיל הנבדק, IFN-β נמצא בקורלציה חיובית לגיל הנבדק.

 

מסקנות:

ההזדקנות הופכת את פרוטאום אבי העורקים האנושי מבריא למצב בו מתפתחת מפרצת מה שמוביל לוויסות דיפרנציאלי של תהליכים ביולוגיים.

התוצאות אלו מצביעות על כך שייתכן שיהיה צורך לשנות את הפיתוח של טיפולים להפחתת מחלות כלי דם כולל מפרצת של אבי העורקים החזי בהתאם לגיל הנבדק.

 

 

Tyrrell, D.J.,  (2022, August). Aging Alters the Aortic Proteome in Health and Thoracic Aortic Aneurysm. Arteriosclerosis, thrombosis, and vascular biology42(8), 1060-1076. 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד