• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Increased thrombogenicity is associated with revascularization outcomes in patients with chronic limb-threatening ischemia

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

איסכמיה כרונית המאיימת על  איבר CLTI, נחשבת לביטוי החמור ביותר של מחלת עורקים היקפיים . חידוש יעיל של זרימת הדם הוא אבן היסוד של הצלת הגפיים במקרים אלה. בעשור האחרון, טיפול אנדווסקולרי הפך לטיפול המקובל של תפיסה זו במטופלים בעקבות ההתקדמות במכשור ובטכניקה.

עם זאת, שמירת על זרימת דם בטווח הארוך ועל שתל פתוח לאחר התערבות לטיפול בנגעים מתחת לברך (מצב שכיח בקרב מטופלים אלה) נותרה בהיקף נמוך.

 

למרות שדיווחים קודמים זיהו כמה מאפיינים של נגעים ומחלות רקע  של מטופלים כמנבאים של היצרות מחודשת של השתל לאחר טיפל אנדו-ווסקולרי, זוהו מעט סמנים ביולוגיים המנבאים מצב זה. מערכת העיבוד הכוללת של היווצרות פקקת, פותחה לצורך ניתוח כמותי של היווצרות טרומבוס אמצעות שבבים עם משטחים טרומבוגניים ואומתה במחקרים קודמים.

 

שיטות:

נתונים של 34 מטופלים עם CLTI ו-62 מטופלים ללא CLTI שעברו התערבות אנדו-ווסקולרית עובדו במחקר זה.  ה-T-TAS משמש כמכשיר רפואי בתחום פקקת והמוסטזיס ב-17 מדינות אירופאיות מאז מרץ 2019 ובארצות הברית מאז פברואר 2020.

 

בקצרה, מערכת זו מנתחת תהליכי יצירת פקקת שונים בהליך פשוט באמצעות שני מיקרו-שבבים מצופים במשטחים טרומבוגנים שונים, למערכת הממוחשבת יכולת לזהות יצירת פקקת במנגנונים שונים, שבב הטסיות ( (PLמשקף את מסלול הפעלת הטסיות, והשבב של האטרומה (AR) מעריך את שפעול הטסיות ואת מערכת הקרישה שלאחר מכן.

 

לשתי התכונות הנבדלות הללו של כל פרמטר במערכת T-TAS יש פוטנציאל להבהיר את המנגנון הבסיסי של מחלת הפקקת. הפרמטר AR 10 -AUC 30 מייצג את השטח תחת העקומה ב 30 הדקות הראשונות עבור שבב AR בקצב זרימה של μL 10  בדקה (כלומר, בתנאי זרימה ורידים). דגימות דם שנאספו ביום הניתוח שימשו את מערכת העיבוד כדי לחשב את אזור היווצרות הפקקת ולאחר מכן, בוצע מעקב קליני.

 

תוצאות:

במהלך תקופת המעקב (חציון, 574 ימים), 10 מטופלים (29%) בקבוצת ה-CLTI ו-11 (18%) בקבוצת הלא-CLTI נזקקו לטיפול עקב היצרות מחודשת.

 

בשתי הקבוצות. עבור חולי  CLTI, ניתוח רגרסיה רב-משתני של Cox גילה כי גודל השטח תחת העקומה של רכיב האטרומה AR 10 -AUC 30 היה מנבא בלתי תלוי של הצורך בניתוח חוזר גם לאחר התאמה לדמוגרפיה הבסיסית, מאפייני הנגע ושימוש בנוגדי קרישה. לעומת זאת, עבור מטופלים ללא CLTI שני הפרמטרים לא היו קשורים באופן מובהק לניתוח חוזר.

 

מסקנות:

עבור מטופלים עם CLTI  לעומת  אלה ללא מצב זה נמצא קשר לשטח תחת העקומה הנוצר על ידי השבב הנקשר לאטרומה AR 10 -AUC 30 . מכאו,שקרישיות יתר עשויה למלא תפקיד עיקרי בהתקדמות של CLTI וכי טיפול נוגד קרישה עשוי להיות יעיל במניעת ניתוח חוזר לחידוש זרימת הדם לגפה.

 

 

Kuyama, N., Kaikita, K., Ishii, M., Mitsuse, T., Nakanishi, N., Fujisue, K., Otsuka, Y., Hanatani, S., Sueta, D., Takashio, S., Araki, S., Yamamoto, E., Matsushita, K., & Tsujita, K. (2022, August). Increased thrombogenicity is associated with revascularization outcomes in patients with chronic limb-threatening ischemia. Journal of Vascular Surgery, 76(2), 513-522.e3.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד