• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Risk of Bleeding Complications With Different Peri-Operative Antithrombotic Regimens During Carotid Endarterectomy: a National Registry Analysis

 

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

 

מַטָרָה

טיפול אנטי-תרומבוטי הוא אחד מאבני היסוד של מניעת אירועים איסכמיים עיניים או מוחיים (חוזרים) בקרב מטופלים עם היצרות בעורק התרדמה.

 

מחקרים אקראיים מבוקרים בטיפול אנטי-טרומבוטי בחולים עם שבץ איסכמי קל והתקף איסכמי חולף (( TIA) המליצו על טיפול נוגד טסיות כפול ((DAPT) בשלושת השבועות שלאחר אירוע המדד. עם זאת, ניסויים אלו לא כללו חולים שעברו חידוש של הזרימה בעורק.

נכון להיום, הטיפול האנטי-טרומבוטי האופטימלי במהלך התקופה הסב-ניתוחית של כריתת רבדים טרשתיים מעורק התרדמה ((CEA)  נותר לא ברור.

 

שיטות

מטופלים סימפטומטיים ואסימפטומטיים עם היצרות בעורק התרדמה שעברו CEA ראשוני מתוך מאגר הרישום ההולנדי של הפעולות הפולשניות - Dutch Audit for Carotid Interventions בין יוני 2013 לדצמבר 2020 היו כשירים להכללה. התוצאה העיקרית הוגדרה כדימום צווארי לאחר ניתוח המצריך התערבות חוזרת או דימום תוך גולגולתי במהלך 30 הימים הראשונים לאחר CEA .

התוצאות המשניות היו שבץ איסכמי או TIA או תמותה  כלשהי במהלך 30 הימים הראשונים לאחר .CEA יושמו תיאוריות סטטיסטיקות וניתוחי רגרסיות לוגיסטיות מרובות, כאשר חומצה אצטילסליצילית ( (ASAמשמשת כערך הייחוס.

 

תוצאות

בסך הכל נכללו 12,317 מטופלים. בשלב הסב-ניתוחי, 31.0% מהמטפלים טופלו ASA . , 32.4% בקלופידוגרל, 11.1% ב-ASA בתוספת קלופידוגרל, 10.4% ב-ASA בתוספת דיפירידמול, 10.3% באנטגוניסט של ויטמין K ו-4.8% בתרופות הנוגדות קרישה במתן פומי. לאחר ניתוח רגרסיה לוגיסטית מרובה, לא נראה קשר עם התוצאה העיקרית בטיפול ב ASA בתוספת קלופידוגרל  ( p = .23), ו-ASA בתוספת דיפירידמול  (p = .059) שני פרוטוקולי הטיפול ב-DAPT לא היו קשורים לתוצאה המשנית.

סיכום

היעילות והבטיחות של מתן שתי תרופות נוגדות פעולת טסיות לא נבדלו מטיפול  בתרופה יחידה נוגדת טסיות.

בקרב מטופלים שעברו CEA. יש צורך בהערכה נוספת באמצעות מחקרים פרוספקטיביים.

בהתחשב בנתונים נוספים מהספרות והמלצות ההנחיות, יש להתחיל במתן שתי תרופות מיד לאחר שבץ מוחי עד 30 יום לאחר CEA ולאחר מכן לעבור לתרופה בודדת, עקב הפחתה אפשרית בסיכון להישנות.

 

Donners, S.J.A.,  (2022, August 27). Risk of Bleeding Complications With Different Peri-Operative Antithrombotic Regimens During Carotid Endarterectomy: A National Registry Analysis. European journal of vascular and endovascular surgery : The official journal of the European Society for Vascular Surgery64(5), 444-451.

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד