• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Outcomes and role of shunting during carotid endarterectomy for symptomatic patients

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מַטָרָה

מיקום שאנט במהלך ניתוח בעורק התרדמה (CEA) הומלץ לעתים קרובות כדי להגן על הרקמה המוחית האיסכמית בקרב מטופלים  עם היצרות קרוטידים סימפטומטית.

 

במחקר הנוכחי, הערכנו את ההשפעה של מיקום הדלף במהלך CEA על הסיכון לשבץ לאחר ניתוח במטופלים אלה.

 

שיטות

הנתונים התקבלו באמצעות שאילתה למסד הנתונים הלאומי של התוכנית הלאומית לשיפור האיכות הכירורגית (2016-2019) של ה-American College of Surgeons עבור ניתוחי CEA עם נתונים מלאים.

מטופלים סימפטומטיים זוהו כאלה עם אבחנה טרום ניתוחית של שבץ מוחי, TIA, amaurosis fugax או עיוורון חד-עיני זמני.

 

מטופלים עם שבץ חולקו לתת קבוצות על פי חומרת השבץ באמצעות ציוני Rankin. כדי להעריך טוב יותר את ההשפעה של מיקום הדלף על קצב השבץ, השווינו מקרים של CEA עם טכניקת Patch מרובדת על ידי שימוש ב-shunt תוך ניתוחי. מטופלים שעברו היפוך קרוטיד או סגירה ראשונית לא נכללו.

 

הדמוגרפיה הבסיסית והתוצאות הבתר ניתוחיות הושוו באמצעות מבחני χ2 ו- Mann-Whitney U.  עיבוד רב-משתני בוצע כדי לזהות את גורמי הסיכון הבלתי תלויים לשבץ לאחר ניתוח ולפגיעה בעצבים הקראניאליים.

 

תוצאות

זיהינו 4652 מקרים של CEA עם ניתוחי טלאי במטופלים סימפטומטיים, כולל 1889 עם (40.6%) ו-2763 ללא (59.4%) מיקום דלף.

 

 התפלגות הגיל, הגזע והמין הייתה דומה עבור שני ההליכים. בהשוואה למטופלים ללאדלף לאלו עם דלף היו שיעורים גבוהים משמעותית של ניתוחי חירום (9.1% לעומת 7.0%; (P = .010)   

 

ניתוח לא אלקטיבי (40.3% לעומת 37.2%  (P = .035) הרדמה כללית 97% לעומת 86.3% P<0.01;   והפרעות דימום 27.2% לעומת 22.7% P<0.01.  

 

שכיחות שבץ  30 יום  לאחר הניתוח הייתה דומה בין המטופלים  עם (3.2%) וללא (2.6%) הנחת דלף. (P = .219)

 

בנוסף, עיבוד תת-קבוצות לא הצליח להראות תועלת כלשהי ממיקום הדלף והשפעה על שכיחות שבץ לאחר ניתוח, ללא קשר לתסמינים הטרום ניתוחיים או לקות נוירולוגית. לעומת זאת, מיקום הדלף היה קשור לשיעור מוגבר של פגיעה בעצב הגולגולת (4.1% לעומת 2.4%; P = .001.  .

 

ניתוח רב-משתני גילה כי ניתוח לא-אלקטיבי והתייצגות עם שבץ לעומת התקף איסכמי חולף, amaurosis fugax או עיוורון חד-עיני זמני, היוו מנבאים לשבץ 30 ימים לאחר הניתוח.

 

מסקנות

עבור מטופלים סימפטומטיים שעברו CEA עם אנגיופלסטיה של טלאי, מיקום הדלף היה קשור לסיכון מוגבר לפגיעה בעצבי הגולגולתי ללא הפחתה בסיכון לשבץ לאחר הניתוח

 

 

Ribieras, A.J., Tabbara, M., Rey, J., Velazquez, O.C., & Bornak, A. (2022, November). Outcomes and role of shunting during carotid endarterectomy for symptomatic patients. Journal of Vascular Surgery, 76(5), 1289-1297. https://doi-org.assuataashdod.idm.oclc.org/10.1016/j.jvs.2022.06.096

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד