• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
תומכן Endurant הוכח כיעיל ועמיד במהלך 10 שנות מעקב במסגרת מסד הנתונים ENGAGE

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

למאמר המלא

בסימפוזיון הבינלאומי ׳צ׳רניג קרוס׳, הציג ד"ר היינס וראגן (Dr. Hence Verhagen) מרוטרדם, הולנד, תוצאים של  10 שנות מעקב במסגרת מסד הנתונים  על הסטנט מסוג ENGAGE (Medtronic)  לטיפול במפרצת בטנית של אבי העורקים.

 בתחילת הטיפול באמצעות גישה אנדווסקולרית לפני כ-30 שנה, היו חששות לגבי עמידות הסטנט. תוצאות מעקב זה הראו  ששיעור ההישרדות בין מטופלים שעברו ניתוח פתוח וניתוח  בגישה  אנדווסקולרית זהה.

 

בניסוי עקובה זה  נכללו  1,260 מטופלים  מ-79 מרכזים רפואיים ב-30 מדינות. בתחילה הסכימו  המטופלים  למעקב של חמש שנים בלבד מה שדרש תהליך קבלת הסכמה חוזר למעקב של 10 שנים. רק 49 מתוך 79 המרכזים הראשוניים הצטרפו לשלב זה  ובשילוב עם סירוב  של מטופלים אחרים נכללו  במעקב  לתוצאות ארוכות טווח 390 מטופלים.

 

מעקב אחר תמותה ׳מכל הסיבות׳ עד 10 שנים הראה  ששיעור הישרדות עמד על  כ-42%. לא הייתה ירידה תלולה לאחר חמש שנים. מגמה דומה תועדה גם בתמותה הקשורה ישירות למפרצת (בסביבות 5% מהמטופלים). התערבויות חוזרות לא נמצאו בשיעור מוגבר לאחר מעקב של חמש שנים, כאשר כ-70% מהחולים לא עברו התערבויות משניות.  תועדו דליפות בודדות סביב התומכים, מסוג ווו בשבע השנים הראשונות עם עלייה קלה ב-10 שנים.

שיעור הדלף  מסוג 1a עמד על  4.1% לאחר 10 שנים. עם זאת, ל 40% ממטופלים אלו  היו  גורמי סיכון ידועים.  שיעור הקרע של המפרצת עמד על  כ 1.5% לאחר 10 שנים.

 מגבלות המחקר הן אובדן מטופלים למעקב  עקב  תהליך ההסכמה מחדש, צמצום שהותיר קבוצה בריאה יותר.  בנוסף, מדובר מעקב אחר קבוצת מטופלים ללא קבוצת ביקורת.

לסיכום: הנתונים לאחר 10 שנות מעקב אחרי מטופלים שעברו תיקון של מפרצת  באבי העורקים הבטני באמצעות סטנט ׳Endurant׳  מאשרים את היעילות ארוכת הטווח ואת העמידות של השתל . לא תועד שינוי משמעותי בתוצאות בנקודת המעקב המאוחרת  יותר.

 אחת הסיבות השכיחות לאירועים חריגים מאוחרים  הייתה  אנטומיה מורכבת  ועויינת.Endurant stent graft proves efficacious and durable in ENGAGE 10-year data
 

 בחסות חברת 

ללא מעורבות בתוכן

לתוצאות המחקר לחץ

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד