• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Single Branched Endografts for the Preservation of Left Subclavian Artery in the Treatment of Zone II Thoracic Aortic Lesions a Systematic Review and Meta-Analysis

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המאמר

 

מבוא

פתולוגיות באבי העורקים החזי היורד, כוללות  נגעים שונים בהם ניוון של דופן אבי העורקים  עקב מפרצת, דיסקציה של אבי העורקים מסוג B,  טרשת עורקים המטומה תוך-מורלית. בשל אופיו הזעיר פולשני ושיפור התחלואה ותמותה לאחר הניתוח, תיקון בגישה אנדו ווסקולרי  הוגדר כדרך המועדפת על פני תיקון כירורגי פתוח.דרישה חיונית  להצלחת ההליך בטיפול באזור זה

היא אזור קיבוע פרוקסימלי הולם באורך של בין 15 מ"מ ל-25 מ"מ, על פי המכשיר שבו נעשה שימוש. על מנת להשיג אטימה פרוקסימלית ולהבטיח את היעדר דליפה מסוג I,   כיסוי מוצא העורק התת-בריחי השמאלי, נחשבת בלתי נמנעת אצל עד 40% מהמטופלים.

 

האפשרויות הזמינות כיום ל-revascularization או לשימור של העורק כוללות מעקף או טרנספוזיציה של מוצא העורק, השתלה מקבילה, סטנטים רב-שכבתיים ושתלים בעלי ענפים בודדים.  

 

בסקירה זו, אנו שואפים להעריך את היעילות והבטיחות של תומכנים מסועפים בודדים לשימור  העורק התת בריחי השמאלי בשילוב עם התערבויות אנדו ווסקולריות לתיקון פתולוגיות באבי העורקים החזי היורד.

 

שיטות

ביצענו מחקר שיטתי על Medline, Scopus ו-EMBASE עבור מאמרים שפורסמו עד פברואר 2023. נקודות הסיום העיקריות כללו הצלחה טכנית, תמותה של 30 יום, שבץ ופגיעה בחוט השדרה וכן זרימה בעורק תת-בריחי שמאלי ללא סיוע עד סוף המעקב.

נקודות סיום משניות כללו דליפות מוקדמות ומתמשכות במהלך 30 יום, דיסקציה חדשה והתערבות חוזרת עד סוף המעקב.

 

תוצאות

נכללו 14 מחקרים, שלוש סדרות מקרים פרוספקטיביות ו-11 סדרות מקרים רטרוספקטיביות שכללו 727 מטופלים.

ההצלחה הטכנית המאוחדת ושיעורי התמותה במשך 30 יום היו 94.86% שיעורי השבץ והפגיעה בחוט השידרה במהלך 30 יום היו 0.45%   ו- בהתאמה 08%0.

 

אומדן הפתיחות של ענף העורק התת בריחי השמאלי ללא סיוע היה 99.12% . שיעורי הדלף המוקדמים של 30 הימים והמתמשכים היו  5.19%  בעוד ששיעור דיסקציות חדשות  והתערבויות חוזרות היו 0.94% ו 2.4% בהתאמה

 

מסקנות

בעוד שהצגנו את הבטיחות וההיתכנות של השתלים מסועפים בודדים בטיפול בנגעים באבי החזי היורד, על הצוות המטפל להיות מודע לעקביות שאובחנה בדליפות מוקדמות מסוג I הדורשות בסופו של דבר התערבות חוזרת.

 

השונות במאפייני המכשור והנגע, במקביל למעקב קצר הטווח שהוצג בסקירה שלנו, אינם  מאפשרים להסיק מסקנות חד משמעיות, מכאן שנדרש מחקר נוסף הכולל טיפול אקראי מבוקר באיכות גבוהה.

 

 

 

Bontinis V, Bontinis A, Chorti A, Schoretsanitis N, Giannopoulos A, Ktenidis K. Single Branched Endografts for the Preservation of Left Subclavian Artery in the Treatment of Zone II Thoracic Aortic Lesions a Systematic Review and Meta-Analysis. Ann Vasc Surg. 2023 Aug;94:396-406. doi: 10.1016/j.avsg.2023.04.019. Epub 2023 Apr 28. PMID: 37121340.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד