• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
גורמי סיכון ותוצאים הקשורים להופעת דליריום לאחר ניתוח פתוח לתיקון מפרצת רבי העורקים הבטני

Risk factors and associated outcomes of postoperative delirium after open abdominal aortic aneurysm repair

 

 

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המאמר

 

מפרצת באבי העורקים הבטני מהווה סיכון בריאותי משמעותי לבני 65 ומעלה, עם תמותה מוערכת לאחר קרע בין 60% ל-80%. מאחר שאין אפשרות מוכחת לטיפול רפואית יעיל מלבד הפסקת עישון, מעקב צמוד, תיקון מפרצת אבי העורקים בגישה פתוחה נותרה אופציה רלוונטית, במיוחד עבור אלו עם אנטומיה של כלי דם שאינה מתאימה לתיקון תוך כלי או עבור אלו עם מפרצת מזוהמות.

 

כיוון שאוכלוסיית המבוגרים בני 65 ומעלה צפויה להכפיל את עצמה עד שנת 2060, חיוני להבין טוב יותר את ההשפעה של פגיעוּת גריאטרית באוכלוסייה כירורגית זו.

 

דליריום הוא סיבוך ידוע בעקבות ניתוח כלי דם, עם שכיחות מוערכת של 5% עד 39% ומוגדר כהפרעה חריפה ומשתנה בקשב, במודעות ובקוגניציה, בדרך כלל בעקבות סטרס חריף.

 

מבוגרים יותר נמצאים בסיכון במיוחד עקב עומס גבוה יותר של מצבים נלווים, כולל ליקוי חושי וקוגניטיבית., ביקשנו לחקור את ההשפעה של דליריום לאחר ניתוח על ניצול משאבים ולזהות גורמי סיכון למצב זה.

 

שיטות: מחקר רטרוספקטיבי של כל מקרי תיקון פתוח של מפרצת באבי העורקים הבטני מ-2012 עד 2020 במרכז טיפול שלישוני יחיד.

דליריום זוהה באמצעות שיטת סקירת תרשים מאומתת המבוססת על מילות מפתח והערכות שיטת הערכת בלבול. התוצאה העיקרית הייתה דליריום והתוצאות המשניות כללו את משך השהייה, שחרור מבית, תמותה של 90 יום והישרדות של שנה.

 

נעשה שימוש בניתוח דו-משתני בהתאם לנתונים כדי להעריך את הקשר של דליריום עם תוצאות שלאחר הניתוח.

תוצאות: סך הכל, 198 מקרים נכללו במחקר זה, דליריום התפתח ב-34% גורמים הקשורים לדליריום כללו גיל מבוגר שבריריות, דמנציה  טרום ניתוחית,  התייצגות סימפטומטית, מחלת עורקים כליליים לפני ניתוח, מחלת כליות סופנית  ותחלואה נלווית על פי צ'רלסון. דליריום היה קשור לתמותה מוגברת במהלך 90 מהניתוח.

 

משך השהייה חציוני ארוך יותר בבית החולים (14 לעומת 8 ימים), משך זמן שהייה חציוני ארוך יותר ביחידה לטיפול נמרץ (6 לעומת 3 ימים), אוטם שריר הלב לאחר ניתוח (7% לעומת 2%) ודלקת ריאות לאחר ניתוח. ניתוח רב משתנים הראה שגיל מבוגר, היסטוריה של מחלת כליות סופנית, חוסר אפידורל, שבריריות והצגה סימפטומטית מהווים גורמי סיכון לפיתוח דליריום.

 

מסקנות: דליריום לאחר ניתוח קשור לתוצאים גרועים יותר לאחר הניתוח ולניצול מוגבר של משאבים. מחקרים עתידיים צריכים לבחון את התפקיד של שיפור בבחירת המטופלים, יישום מכלול צעדים למניעת דליריום וטיפול רב תחומי במטופלים הפגיעים ביותר שעוברים תיקון פתוח של מפרצת באבי העורקים הבטני

 

 

Gutierrez RD, Smith EJT, Matthay ZA, Gasper WJ, Hiramoto JS, Conte MS, Finlayson E, Walter LC, Iannuzzi JC. Risk factors and associated outcomes of postoperative delirium after open abdominal aortic aneurysm repair. J Vasc Surg. 2023 Nov 30:S0741-5214(23)02299-1. doi: 10.1016/j.jvs.2023.11.040. Epub ahead of print. PMID: 38042511.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד