• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
קווים מנחים לטיפול במפרצת אבי העורקים הבטני ועורקי הכסל על פי האיגוד האירופאי לכירורגית כלי דם 2024. עדכון שגרתי או פורץ דרך?

The 2024 European Society for Vascular Surgery (ESVS) Clinical Practice Guidelines on the Management of Abdominal Aorto-iliac Artery Aneurysms: Cutting Edge or Just Another Update?

 

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המאמר

 

מאז פרסום ההנחיות לשנת 2011 ו-2019 לניהול מפרצת באבי העורקים הבטני התרחשו אירועים משמעותיים. עברנו מגיפה גלובלית ופורסמו ההנחיות של המכון הלאומי למצוינות בבריאות לאחר ויכוח ארוך ומחלוקות בתוך בריטניה.

 

למרות הנסיבות המאתגרות הללו, הוועדה לכתיבת הקווי טיפול מנחים  הצליחה חידשה ועדכנה ההמלצות. רוב ההמלצות עברו סקירה יסודית על ידי הוועדה  הממחישה את המחויבות לפרקטיקה מבוססת ראיות.

 

ישנן 59 המלצות חדשות לחלוטין ו-49 המלצות עודכנו על סמך 474 הפניות חדשות שפורסמו מאז פרסום הנוסח הקודם של ההנחיות. עם זאת, רק 5% מההמלצות מבוססות על ראיות ברמה A  אך למרות זאת הוועדה ייצרה הנחיות מבוססות ראיות, שהן חיוניות לתחום לטיפול ברמה היומיומית.

 

סקר: מחקרים מבוקרים אקראיים הדגימו את יעילות בדיקות סקר להפחתת תמותה ספציפית ממפרצת בטנית לפני יותר מעשור. מאז, השכיחות ירדה בבירור מ-2.2% ל-0.9% בלבד.

 

ניסה לזהות קבוצות סיכון גבוהות שעשויות להפיק תועלת מההקרנה, אולם הדבר נתמך רק על ידי מחקרים רטרוספקטיביים. יידרש מחקר נוסף כדי לזהות את קבוצות הסיכון  שעשויות להפיק תועלת מסקר ממוקד

 

נפח הניתוחים ותוצאים: מאז שהתבסס הקשר בין כמות הניתוחים השנתית ותמותה פרי-ניתוחית בניתוחי אבי העורקים, היקף התחום שלנו השתנה באופן מדהים.

 

בעוד ששיעור התמותה בעקבות פרוצדורות אנדווסקולריות פשוטות הוא נמוך יחסית, הקשר בין נפח לתוצאה יהיה ברור יותר בהליכים אנדווסקולריים פתוחים ומורכבים. לכן ברור הצורך בהגדרה מדויקת לכמות מינימלית של ניתוחים פתוחים והקשר לתמותה.

מעקב ומעקב לאחר הטיפול: מעקב אחרי EVAR נותר נושא שנוי במחלוקת, עם מספר הולך וגדל של מאמרים המעלים ספק בתועלתו להישרדות משופרת..

 

ההנחיות החדשות למעקב אחרי EVAR עודכנו כדי להבטיח את שיטות הניהול הטובות ביותר, עם דגש על ניטור ביצועי השתלים וזיהוי סיבוכים. כולל אלגוריתם חדש (מעודכן) לזיהוי חולים בסיכון נמוך. יש צורך מובהק בפרוטוקולים גם לאחר EVAR וגם לאחר EVAR מורכב, במיוחד במטופלים בסיכון נמוך.

 

מעורבות המטופל: תוספת חשובה להנחיות החדשות היא הכללת איכות חיים ו-PROMs.  מידע זה חיוני כאשר דנים ביתרונות ובחסרונות של אפשרויות טיפול שונות, במיוחד מכיוון שרוב ההתערבויות המתוארות הן אלקטיביות בלבד במטופלים א-סימפטומטיים לחלוטין.

 

לסיכום, הנחיות הפרקטיקה הקלינית החדשות של ESVS לשנת 2024 על ניהול מפרצות בטנית באבי העורקים ועורקי הכסל מרכזות את כלל העדויות העכשוויות הזמינות ולכן מהוות את הבסיס להחלטות הטיפול החשובות ביותר. יישום הנחיות אלו יתמוך ברופאים וישפר את תוצאות המטופלים.

 

 

de Bruin JL, Verhagen HJM. The 2024 European Society for Vascular Surgery (ESVS) Clinical Practice Guidelines on the Management of Abdominal Aorto-iliac Artery Aneurysms: Cutting Edge or Just Another Update? Eur J Vasc Endovasc Surg. 2024 Feb;67(2):190-191. doi: 10.1016/j.ejvs.2023.12.026. Epub 2023 Dec 30. PMID: 38160998.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד