• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
הערכה מחודשת של קוטר מפרצת אבי העורקים הבטני המהווה התוויה לתיקון

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

לטקסט המאמר

 

מבוא:

הסף ההיסטורי המקובל לתיקון כירורגי של מפרצת באבי העורקים בטני הוא קוטר של 5.5 ס"מ. קוטר זה מומלץ כיום על ידי החברה לכירורגיית כלי דם והאגודה האירופית לכירורגית כלי דם. עם זאת, בדיקה מעמיקה יותר מגלה פער ידע חשוב.

 

ניסוי 'המפרצת הקטנה' בבריטניה ומחקר זיהוי וניהול מפרצות , המוזכרים לעתים קרובות כמקור הסף של 5.5 ס"מ, מעולם לא הוכיחו יתרון לתיקון מפרצות גדולות מקוטר זה.

 

במקום זאת, ניסויים ציוני דרך אלה נועדו לבדוק אם תיקון מפרצת שקוטרה קטן מ 5.5 ס"מ מתבטא בתמותה נמוכה בהשוואה למעקב בלבד. למעשה, הסף של 5.5 ס"מ נשאר מבוסס על שיעורי בתירה היסטוריים ומחקרי נתיחה, ולא על ניסויים אקראיים גדולים.

 

עד כה, באופן מפתיע לא נותרה עדות ברמה 1 המתעדת יתרון  בהפחתת תמותה בהשוואת שתי הגישות.

 

מטרת מחקר זה הייתה להגדיר את סף הגודל האופטימלי לתיקון מפרצת באבי העורקים הבטני בפרקטיקה הנוכחית, בהתבסס על שיעורי הבתירה הנתמכים על ידי החברה לכירורגיית כלי דם והספרות הזמינה.

 

שיטות

השתמשנו בניתוח מרקוב על מנת להעריך את תוחלת החיים של המטופלים.

התוצאה העיקרית הייתה תמותה הקשורה למפרצת.  הערכנו את ההישרדות באמצעות טבלאות חיים של המוסד לביטוח לאומי והערכות עכשוויות.

עבור אלה שעוברים תיקון, שינינו הערכות הישרדות באמצעות נתונים מיוזמת איכות כלי הדם ומקורות נוספים.

 

תוצאות

הסיכון השנתי לתמותה מכל סיבה במעקב עבור אישה בת 60 עם מפרצת שקוטרה 5.0 ס"מ, תוך שימוש בספי תיקון של 5.5 ס"מ, 6.0 ס"מ, 6.5 ס"מ ו-7.0 ס"מ, היה 1.7%, 2.3%, 2.7 %, ו-2.8%, בהתאמה. הסיכון המקביל לגבר היה 2.3%, 2.9%, 3.3% ו-3.4% עבור אותם ספי תיקון. עבור אשה בת 60, עם בריאות ממוצעת גודל תיקון של 6.1 ס"מ היה הסף האופטימלי כדי למזער תמותה . תוחלת החיים השתנתה ב<2 חודשים לתיקון בגדלים מ-5.7 ס"מ עד 7.1 ס"מ. עבור גבר בן 80 עם בריאות ממוצעת, גודל מפרצת של 6.9 ס"מ היה הסף האופטימלי כדי למזער תמותה באמצעות תיקון כירורגי. תוחלת החיים השתנתה ב<2 חודשים לתיקון בגדלים מ-6.0 ס"מ עד 7.4 ס"מ.

 

מסקנות

הסף האופטימלי לתיקון מפרצת באבי העורקים הבטני מתבסס על שיקולים נוספים מעבר לגודל בדיד. באופן ספציפי, נראה שיש מנעד קטרים שעבורם התיקון סביר, כדי למקסם את ההישרדות.

יש לציין שכולם גדולים יותר מההמלצות הנוכחיות כפי שמופיעות בהנחיות. ממצאים אלה מצביעים על כך שיש לשקול מחדש את ספי הקוטר לתיקון של המפרצת.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד