• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
שימוש ב-IVUS לצורך אבחון חוסר יציבות של סטנט-גרפט מגשר במהלך FEVAR/BEVAR – מחקר רב מוקדי על 274 עורקי מטרה

Intravascular Ultrasound in the Detection of Bridging Stent Graft Instability During Fenestrated and Branched Endovascular Aneurysm Repair Procedures: A Multicentre Study on 274 Target Vessels

 

לטקסט המאמר

 

מטרות המחקר – השימוש באולטרסאונד תוך-כלי (Intravascular ultrasound, IVUS) מפחיתה שימוש בחומר ניגוד וחשיפה לקרינה במהלך EVAR שגרתי.

המטרה של מחקר זה היא להעריך את היעילות והבטיחות של IVUS באבחון אי-יציבות של סטנט-גרפטים מגשרים (bridging stent graft) במהלך Fenestrated / Branched Evar.

 

שיטות – בוצע מחקר פרוספקטיבי רב-מוקדי. בדקו את התוצאות הבאות:

  1. הצלחה טכנית של שימוש ב-IVUS בכל סטנט-גרפט מגשר.
  2. השוואה בין ממצאי ה-IVUS לבין ממצאי האנגיוגרפיה התוך-ניתוחית.
  3. שיעור הממצאים שזוהו ב-CTA שבוצע לאחר הניתוח ולא אובחנו על ידי ה-IVUS.
  4. היעדר סיבוכים קשורי IVUS.

אי יציבות של עורקי מטרה ויסראליים הוגדרה ככל ענף או פנסטרציה המצריכים פעולות נוספות או התערבות חוזרת. כל הערכת IVUS שאבחנה היצרות, קינק, או כל בעיה גאומטרית בעורק המטרה הוגדרה כאי יציבות של הענף. כל הפעולות בוצעו בחדרים היברידיים.

 

תוצאות -  נכללו במחקר 80 מטופלים מ-4 מרכזי אאורטה, אשר עברו FEVAR/BEVAR בין ינואר 2019 וספטמבר 2021. מתוכם 69% היו גברים, הגיל הממוצע היה 72. כ-70 מטופלים עברו BEVAR (21 off the shelf ואילו 49 custom made), 8 עברו FEVAR (כולם custom made) ו-2 עברו שילוב של Fenestrated/Branched-EVAR (custom made).

 

עבור מטופלים אלה היו פוטנציאלית 300 עורקים ויסראליים לטיפול, מתוכם ל-2 לא הוכנס סטנט ועל כן הם הוצאו מהאנליזה. ב-7 מהמקרים (2.3%) לא ניתן היה להיכנס עם ה-IVUS לעורקי המטרה וב-17 מהמקרים (5.7%) לא ניתן היה להעריך את העורקים עקב כשל טכני ב-IVUS.

ההצלחה הטכנית בשימוש ב-IVUS הייתה ב-91.9% מהמקרים, ללא סיבוכים הקשורים בשימשו ב-IVUS. 7 מעורקי המטרה הויסראליים שנבדקו הראו ב-IVUS  אי יציבות של הסטנט-גרפט (2.5%), מה שהוביל לתיקון מידי.

 

ה-CTA הראשון לפחות חודש לאחר הניתוח היה זמין בכ-268 מתוך 274 העורקים הויסראלים שהוערכו הניתוח על ידי IVUS, וב-7 מתוך אותם ה-268 עורקים (2.6%) היה צורך בהתערבות חוזרת עקב אי-יציבות של הסטנט-גרפטים.

 

מסקנות -מחקר זה מציע ש-IVUS הוא אמצעי דימות נלווה בטוח ובעל ערך להערכה תוך ניתוחית של א-יציבות של הסטנט-גרפט בעורקים הויסראליים. יש צורך במחקר ארוך טווח על מספר חולים גדול יותר על מנת לאמת את הנתונים המבטיחים הללו ולהשוות בין IVUS וטכנולוגיות אחרות מבחינת יעילות, חשיפה לקרינה, משך ניתוח ועלויות.

 

 

 Asciutto G, Ibrahim A, Leone N, Gennai S, Piazza M, Antonello M, Wanhainen A, Mani K, Lindström D, Struk L, Oberhuber A. Intravascular Ultrasound in the Detection of Bridging Stent Graft Instability During Fenestrated and Branched Endovascular Aneurysm Repair Procedures: A Multicentre Study on 274 Target Vessels. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2024 Jan;67(1):99-104. doi: 10.1016/j.ejvs.2023.09.009. Epub 2023 Sep 12. PMID: 37704100.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד