• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
ההשפעה של צילוסטזול על תוצאות מאוחרות של טיפול אנדוסקולארי במחלה חסימתית פמורו-פוליטאלית

The effect of cilostazol on late outcomes after endovascular treatment for occlusive femoropopliteal disease

 

לטקסט המאמר

 

מטרות המחקר – היצרות חוזרת וחסימה מאוחרת נותרות הבעיות המשמעותיות של טיפול אנדוסקולארי במחלה עורקית פריפרית. מטה-אנליזה זאת מבקשת להעריך את האפקט של צילוסטזול על תוצאות מאוחרות לאחר טיפול אנדוסקולארי במחלה חסימתית פמורו-פופליטאלית.

 

שיטות – בוצעה סקירת ספרות סיסטמית לפי הקריטריונים המקובלים על מנת לזהות מאמרים שפורסמו עד ספטמבר 2023 המעריכים תוצאות מאוחרות לאחר טיפול אנדוסקולארי במחלה אטרוסקלרוטית פמורו-פופליטאלית. נכללו מחקרים שהשוו בין מטופלים שטופלו בצילוסטזול ובין כאלו שלא קיבלו טיפול נוסף. הוכללו מחקרים רטרוספקטיביים ופרוספקטיביים. תוצאות מאוחרות כללו:

  •  primary patency.
  • היצרות חוזרת.
  • צורך ברווסקולריזציה חוזרת של לזיית המטרה.
  • קטיעה מג'ורית במהלך תקופת המעקב.

 

תוצאות -  סך הכל זוהו 10 מחקרים קליניים מתאימים אשר כללו 4721 מטופלים (1831 עם צילוסטזול אל מול 2890 ללא צילוסטזול), אשר עברו טיפול ב-5703 לזיות (2235 עם צילוסטזול לעומת 3468 ללא צילוסטזול). כל המחקרים בוצעו ביפן. תקופת המעקב הממוצעת הייתה 24 חודשים.

מתקצרת - ד"ר נטלי נועם.

 

לטקסט המאמר

צילוסטזול נקשר בסיכון מופחת להיצרות מחודשת, אולם לא נמצא קשר בין צילוסטזול לצורך ברווסקולריזציה חוזרת של לזיית המטרה או לקטיעה מג'ורית. באשר ל-primary patency, צילוסטזל נקשר בשיעור גבוה יותר של primary patency לאחר 12 חודשים ולאחר 36 חודשים.  לא נמצא קשר בין צילוסטזול לבין תמותה בתקופת המעקב.

 

מסקנות -  נראה שלצילוסטזול יש השפעה חיובית על primary patency לאחר 1 עד 3 שנים מהפעולה ועל היצרות מחודשת בקרב מטופלים שטופלו אנדוסקולארית במחלה פמורו-פופליטאלית אטרוסקלרוטית. לא אושר במחקר זה אפקט חיובי של צילוסטזול על סיכון אמפוטציה ועל צורך בהתערבות מחודשת בלזיית המטרה.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד