• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Acute effects of graduated and progressive compression stockings on leg vein cross-sectional area and viscoelasticity in patients with chronic venous disease

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

האפקט החד של שימוש בגרביים אלסטיות בלחץ מדורג ומתקדם  על שטח חתך הרוחב הורידי וצמיגות הדם במטופלים עם מחלה ורידית כרונית

דגשים במאמר

סוג המחקר: מחקר קליני במרכז רפואי בודד

 

ממצאים עיקריים:

ב-57 גפיים במטופלים עם מחלת ורידים כרונית ו-54 נבדקים בריאים, גרבי דחיסה אלסטיות לא הצליחו להקטין את קוטר וריד השוק הקטן והעמוק בעמידה.

גרביים עם לחץ מדורג של 20 עד 36 מ"מ כספית וגרביים פרוגרסיביות הורידו את צמיגות הדם בוורידים הקטנים אך הגבירו את ההתרחבות.

 

מסקנה:  

המדידה הלא פולשנית של לחצי הממשק וצמיגות ורידי הרגליים אמורה לתרום לקביעת פרמטרים מותאמים אישית של גרבי לחץ.

 

מַטָרָה:

לקבוע את ההשפעות של גרביים אלסטיות על שינויים בקוטר הורידים על פי התנוחה וצמיגות ורידי הרגליים בקרב נבדקים בריאים ובקרב מטופלים עם  מחלת ורידים כרונית (CVD).

 

שיטות:

ב-57 מטופלים שסבלו ממחלת ורידים כרונית בגפיים התחתונות וטופלו בעיקר באמצעות לחץ חיצוני, ו-54 נבדקים בריאים שהותאמו לגיל ומסת הגוף, תיעדנו לחצי ממשק (IFP) ב-9 רמות ייחוס של רגליים .

 

שטח חתך הרוחב של וריד הספנה הקטן (SSV) ושל וריד השוקיים העמוק (DCV) נמדדו עם אולטרסאונד ב B-mode כאשר הנבדקים היו בשכיבה ובעמידה, תוך רישום הכוח (PF) המופעל על בדיקת האולטרסאונד כדי לגרום לתמט של וריד עם  ובלי גרביים אלסטיות מדורגות של 15 עד 20 מ"מ כספית ו-20 עד 36 מ"מ כספית.

 

בחרנו את הוורידים הללו מכיוון שהם היו נקיים מנגע שניתן לזהות וניתן לחקור אותם בו זמנית באמצע גובה השוק, והדחיסה שלהם על ידי בדיקת האולטרסאונד לא נבלמה על ידי מבנים גרמיים.

 

תוצאות:

לחץ הממשק ירד מקרסול לברך עם גרביים מדורגות של 15 עד 20 ו-20 עד 36 מ"מ כספית, אך עלה עם גרביים אלסטיות פרוגרסיביות.

שימוש בלחץ חיצוני פרוגרסיבי, הקטין את שטח החתך של הורידים שנמדדו רק עם במצב שכיבה, ובכך הפחית את השינויים ביציבה, שנותרו שונים מאוד בין אנשים.

שימוש בגרביים אלסטיות  הפחית את הצמיגות  בוורידים בשכיבה, בעוד שגרביים בלחץ מדורג 20 עד 36 מ"מ כספית וגרביים אלסטיות פרוגרסיביות הגדילו את ההתרחבות במצב עמידה.

 

מסקנות:

גרביים אלסטיות מקטינות את שטח החתך של וריד הספנה הקטן (SSV) ושל וריד השוקיים העמוק (DCV)  כאשר הנבדקים במצב שכיבה, אך לא בעמידה. גרביים אלסטיות מדורגות של 20 עד 36 מ"מ כספית וגרביים פרוגרסיביות מורידות את הצמיגות ומגבירות את ההתרחבות של וריד הספנה הקטן.

 

Sandrine Mestre MD, PhDabJean Triboulet PhDc Christophe Dematte iPhDd et al. Acute effects of graduated and progressive compression stockings on leg vein cross-sectional area and viscoelasticity in patients with chronic venous disease. Journal of Vascular Surgery: Venous and Lymphatic Disorders. Volume 10, Issue 1, January 2022, Pages 186-195.e25

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד