• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Lifetime risk of cardiovascular-renal disease in type 2 diabetes: a population-based study in 473,399 individuals

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

רקע:

רמת גלוקוז גבוהה בפלזמה בצום, המהווה סוכרת, מדורגת אחרי לחץ דם גבוה ועישון כגורם לעומס עולמי של מחלות.

על פי ההערכות, ישנם 451 מיליון אנשים החיים עם סוכרת ברחבי העולם, עם עלות שנתית של 1.31 טריליון דולר. סוכרת מסוג 2 מאובחנת ביותר מ-90% מהמטופלים עם סוכרת.

הקשרים בין סוכרת מסוג 2 לבין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם ומחלת כליות כרונית מוגדרים היטב עם המלצות בינלאומיות לגבי טיפול מונע. עם זאת, מחלות אלו נחקרו בעיקר במנותק ולא ביחד, למרות חפיפה קלינית משמעותית ותחלואה מרובה תכופה.

 

ההתקדמות הפרמצבטית מדגישה את הקשר ההדוק בין מערכת הלב וכלי הדם והכליות. ישנה רלוונטיות למגפת הקורונה הנוכחית (COVID-19), שבה ידוע כי  סוכרת מסוג 2 ותחלואה במחלות לב וכלי דם ומחלת כליות כרונית קשורים לסיכון מוגבר לזיהום ולתוצאות חמורות.

 

רוב האנשים הנחשבים בסיכון נמוך לתחלואה ותמותה (כולל למחלות לב וכלי דם ומחלת כליות כרונית) בטווח הקצר אך נמצאים למעשה בסיכון גבוה במהלך חייהם. הערכות של סיכון לכל החיים למחלות מאפשרות הערכה כוללנית יותר של הנטל הכולל של מחלה נתונה באוכלוסייה הכללית, בהווה ובעתיד, מכיוון שהן לוקחות בחשבון הן את הסיכון למחלות והן את הסיכונים המתחרים (למשל מוות ממחלות אחרות) עד גיל מבוגר. 

 

מחקר של האפידמיולוגיה של ההתרחשות המשותפת של מחלות לב וכלי דם ומחלת כליות כרונית ותרומתם היחסית לעומס המחלה הכולל יכול לספק מידע על התקדמות המחלה, חיזוי סיכונים, כמו גם מניעה, ניהול ומדיניות בריאות עבור סוכרת מסוג II.

 

שיטות

במחקר עוקבה מבוסס אוכלוסיה באמצעות רשומות בריאות אלקטרוניות לאומיות, חקרנו 473,399 אנשים עם סוכרת מסוג II.

באנגליה בשנים 2007–2018. הסיכון לכל החיים לאירועים קרדיו-וסקולריים כלייתיים שליליים פרטניים ומשולבים, MARCE (כולל תמותה על רקע לב וכלי דם, אי ספיקת לב; מחלת כליות כרונית; אוטם שריר הלב; שבץ או מחלת עורקים היקפית), הוערך, תוך התייחסות למצב תחלואת הלב וכלי דם ומחלת הכליות הבסיסית והסיכון המתחרה למוות .

חישבנו את הסיכון המיוחס לאוכלוסייה עבור רכיבי תחלואת הלב וכלי דם ומחלת הכליות מבודדים. בריאות קרדיווסקולרית אידיאלית הוגדרה על ידי לחץ דם, כולסטרול, גלוקוז, עישון, פעילות גופנית, תזונה ואינדקס מסת הגוף (כלומר גורמי סיכון הניתנים לשינוי).

 

תוצאות:

במטופלים עם סוכרת מסוג II, הסיכון לכל החיים של MARCE היה 80% באלה ללא תחלואת לב וכלי דם ומחלת כליות והיה 97%, 93%, 98%, 89% ו-91% באנשים עם אי ספיקת לב, מחלת כליות כרונית, אוטם שריר הלב, שבץ ועורקים היקפיים. מחלה, בהתאמה בקו הבסיס.

בקרב אנשים ללא תחלואת לב וכלי דם ומחלת הכליות, הסיכון לכל החיים למחלת כליות כרונית היה הגבוה ביותר (54%), ואחריו תמותה ממקור לבבי41%), אי ספיקת לב (29%), שבץ מוחי (20%), אוטם שריר הלב (19%) ומחלת עורקים היקפים (9%).

השגת בריאות קרדיווסקולרית אידיאלית יכולה להפחית את MARCE  באוכלוסיית המטופלים עם סוכרת מסוג II.

 

מסקנות:

ארבעה מתוך חמישה אנשים עם סוכרת מסוג II ללא תחלואת לב וכלי דם ומחלת כליות, וכמעט כל אלה עם היסטוריה של מחלות אלו, יפתחו MARCE במהלך חייהם. אמצעי מניעה מוקדמים בחולי סוכרת מסוג II, נמצאים בסדרי עדיפויות הן בהיבטים קליניים ובמקביל בהיבט של בריאות הציבור ומדיניות בריאות.

 

Ruiqi Zhang, Jil Billy Mamza, Tamsin Morris et al. Lifetime risk of cardiovascular-renal disease in type 2 diabetes: a population-based study in 473,399 individuals. BMC Medicine volume 20, Article number: 63 (2022)

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד