• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Systematic review and meta-analysis of current evidences in endograft therapy vs medical treatment for uncomplicated type B aortic dissection

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מַטָרָה:

הקווים המנחים המקובלים כיום ממליצים ​​על גישה לא ניתוחית של הטיפול הרפואי הטוב ביותר (BMT)  לטיפול בבתירה לא מסובכת של אבי העורקים מסוג B (על פי סטנפורד) בעוד שתיקון אבי העורקים החזי בגישה האנדווסקולרית  (TEVAR) שנוי במחלוקת.

 

מכיוון שלמחקר בודד חסר הכוח הסטטיסטי לספק מסקנות מקיפות ומהימנות, נערכה סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של כל המחקרים המתאימים. המטרה הייתה לקבוע את ההבדלים הפרוגנוסטיים של TEVAR בשילוב עם BMT או BMT בלבד לטיפול בפתולוגיה זו.

 

שיטות:

במאמר זה, נערכה מטה-אנליזה של כל הניסויים והמחקרים התצפיתיים המבוקרים האקראיים הזמינים, אשר העריכו את היתרונות והנזקים היחסיים של גישה שמרנית וגישה אנודווסקולרית לטיפול בבתירה לא מסובכת של אבי העורקים החזי.

 

הסקירה נערכה בהתאם לתקן Meta-analysis of Observational Studies in Epidemiology (MOOSE) חיפוש הספרות, הבחירה והפקת הנתונים נערכו על ידי שני חוקרים בנפרד. אי-התאמות נפתרו בהסכמה אם נדרשו עם חוקר שלישי. נקודות הסיום הראשוניות כללו תופעות לוואי מוקדמות, תופעות לוואי ארוכות טווח ושינוי מבני של אבי העורקים.

 

תוצאות:

שבעה מחקרים תצפיתיים ושני מחקרים אקראיים מבוקרים מ-11 מאמרים שהכילו 15,066 מטופלים עמדו בקריטריוני ההכללה. עבור תוצאות מוקדמות, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצת TEVAR לקבוצת BMT בקרע של באבי העורקים, דיסקציה רטרוגרדית, פרפלגיה/שיתוק, התערבות חוזרת, תמותה הקשור באבי העורקים או תמותה מכל הסיבות. בטווח הארוך, לקבוצת TEVAR נמצאה שכיחות נמוכה משמעותית של תופעות לוואי, שכללו קרע באבי העורקים התערבות חוזרת, תמותה הקשורה באבי העורקים ותמותה מכל הסיבות בהשוואה לקבוצת  BMT יתרה מכך,  נמצא כי TEVAR תורם באופן מובהק לפקקת מלאה של החלל הכוזב של הדיסקציה באבי הערקים החזי.

 

דיון ומסקנות:

למרות שמחקרים רבים השוו את היעילות והבטיחות של TEVAR ו-BMT לניהול  בתירה של אבי העורקים החזי,  מידע לגבי מתאם של  TEVAR  עם ירידה משמעותית בתחלואה ותמותה שליליות באבי העורקים בהשוואה ל-BMT   הופק לעתים רחוקות.

 

הסקירה זו היא המטה-אנליזה הגדולה ביותר עד כה שמטרתה להשוות את התוצאות לטווח קצר ולטווח ארוך של TEVAR ו-BMT לטיפול בבתירה לא מסובכת של אבי העורקים החזי. למרות שתיקון אנדווסקולרי מוקדם של פתולוגיה זו אינו עולה על הגישה השמרנית, נמצא שהיישום שלו נחוץ כדי להקל על הפרוגנוזה ארוכת הטווח. בהתאם לכך, אם יש להמתין עם ביצוע TEVAR בשלב מוקדם, מעקב צמוד הוא חיוני על מנת לאפשר התערבות חוזרת בזמן.

 

 

Wang, J.,  (2022, October). Systematic review and meta-analysis of current evidence in endograft therapy vs medical treatment for uncomplicated type B aortic dissection. Journal of vascular surgery76(4), 1099-1108.e3. 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד