• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Acute Isolated Mesenteric Artery Dissection: Four Year Experience From a French Intestinal Stroke Centre

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

 

מטָרָה

מחקר זה נועד לדווח על תוצאים קליניים של מטופלים שאובחנו עם דיסקציה מבודדת של העורק המזנטריאלי ( (IMADוטופלו במרכז הצרפתי לשבץ מעיים, French intestinal stroke centre (ISC)..

דיסקציה מבודדת  של עורק  זה מתרחשת בעיקר בגברים בריאים בגיל העמידה, עם טווחי חומרה שונים המשתנים ממצג שפיר לאיסכמיה מזנטריאלית חריפה.

בחמש השנים האחרונות, דיווחים רבים, בעיקר מסין, דרום קוריאה ויפן, הראו שאבחנה זו איה נדירה כפי שתואר בתחילה; עם זאת, הפתופיזיולוגיה של והמשמעות לטווח ארוך אינן  ברורות  והטיפול שנוי במחלוקת.

 

בעוד שההנחיות הנוכחיות של האגודה האירופית לניתוחי כלי דם ממליצים על טיפול שמרני כקו ראשון,6מספר קבוצות דיווחו לאחרונה על תוצאות חיוביות עם שימוש נרחב יותר בטיפול אנדוסקולרי, בכך פתחו  את הדלת לגישה אגרסיבית יותר.

 

על מנת לתקנן את הטיפול הוצע בעבר אלגוריתם טיפולי מאז, טיפול רפואי באמצעות פרוטוקול מולטי-מודאלי ספציפי המבוסס על שימור מעיים שימש באופן שיטתי כקו ראשון בכל המטופלים למעט במקרים של נמק מעי הזקוקים ללפרוטומיה דחופה. מחקר זה נועד לדווח על תוצאים של מטופלים אלו במרכז ייעודי  לשבץ מעי

 

 

שיטות

כל המטופלים עם IMAD סימפטומטי שהופנו ל-ISC מינואר 2016 עד ינואר 2020 נכללו באופן פרוספקטיבי.

מטופלים עם דיסקציה של אבי העורקים ו-IMAD אסימפטומטי לא נכללו. הפרוטוקול הרפואי הסטנדרטי כלל טיפול נוגד קרישה ונוגדי טסיות, מנוחה במערכת העיכול ואנטיביוטיקה דרך הפה. ניתוחים נשקלו לאיסכמיה מזנטרית חריפה ואיסכמיה לבבית חריפה

 

 

תוצאות

בין 453 המטופלים שאושפזו ל- ISC במהלך תקופת המחקר, נכללו 34 (גיל חציוני, 53 שנים מהם 82% גברים) עם IMAD סימפטומטי חריף.

בקרב  תשעה (26%) מטופלים אובחן אוטם לבבי חריף. לתשעה טופלים הייתה דיסקציה של עורקים בטניים נוספים או פסאודואניוריזמה.

 

ריבוד לפי חומרת הדיסקציה על פי Yun et al., הראה כי 82% (n=28) מהטופלים שהיו בדרגה נמוכה הגיבו במהלך קליני חיובי לטיפול שמרני, ללא צורך בניתוח כלשהו.

 

כל המטופלים עם דרגה חמורה עברו לפרוטומיה דחופה שכללה חידוש זרימת הדם העורק המזנטריאלי העליון ו/או כריתת מעי.  שיעורי כריתת המעי ותסמונת המעי הקצר היו 12% ו-8.8%, בהתאמה.

 

לאחר מעקב חציוני של 26 חודשים חזרה של התסמינים התרחשה בארבעה (12%) מטופלים  ושינוי מפרצת ב-14 (41%), ללא התערבות חוזרת.

 

 

סיכום

למרות ש-IMAD היה קשור לתדירות גבוהה של  איסכמיה לבבית חריפה פרוטוקול סטנדרטי יצר שיעור נמוך של כריתת מעיים.

טיפול שמרני נראה מתאים במטופלים עם דיסקציה בדרגה נמוכה בעוד שניתוח  וחידוש זרימת הדם בעורק המזנטריאלי העליון באופן דחוף בכדי  למנוע כריתת מעיים או תמותה שמור למטופלים עם דרגת דיסקציה חמורה.

 

 

 

Ben Abdallah, I.,  (2022, September 6). Acute Isolated Mesenteric Artery Dissection: Four Year Experience From a French Intestinal Stroke Centre. European journal of vascular and endovascular surgery : The official journal of the European Society for Vascular Surgery64(6), 656-664. 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד