• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
Contemporary outcomes after treatment of aberrant subclavian artery and Kommerell's diverticulum

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

 

עורק תת-בריחי עם מבנה אנאטומי שונה מהתקין עם או בלי סעיף ע"ש   Kommerell  הוא מצב נדיר , עקב כך לא ניתן היה להציג מחקרים עם מדגם גדול מספיק המאפשר הסקת מסקנות מוצקות לגבי התייצגות, ניהול או תוצאות טיפול.

 

יש לציין כי המורכבות וההטרוגניות של בעיה קלינית מאתגרת זו יכולה להיות קשורה לאנומליות אנטומיות עובריות אחרות כולל קשת ימנית של אבי העורקים.

 

יתר על כן, ASA/KD יכול להופיע בשילוב עם תהליכים פתולוגיים אחרים, כגון דיסקציה או מפרצת בתוך הקשת או אבי העורקים החזי היורד.

 

למרות שסדרות היסטוריות כללו ניהול כירורגי פתוח, דיווחים עדכנייםר מציגים כעת ממגוון אפשרויות טיפול היברידיות או אנדוסקולריות. של גישות ניתוחיות אנדוסקולריות ו/או היברידיות הרווחות נותרו לא ברורות מכיוון שהתוצאות המדווחות לאחר תיקון ASA/KD מורכבות בעיקר מסדרת מקרים קטנה שאין בה נתונים על תוצאות ארוכות טווח.

 

באופן לא מפתיע, כתוצאה מנדירות מצב זה, מרכזים מעטים רכשו מספיק ניסיון בניהול מטופלים  אלו, יתר על כן, ההטרוגניות והשונות האנטומית של המטופל מגדילות את הקושי באיסוף ראיות והסקת מסקנות בעלות משמעות קלינית.

 

במחקר הנוכחי מינפנו את רשת החוקרים הבינלאומית של קבוצת מחלות בתדירות נמוכה של כלי דם  VLFDC במטרה להעריך אסטרטגיות ותוצאות ניהול נוכחיות עבור .ASA/KD

 

שיטות

מטופלים שעברו טיפול ב-  ASA/KDבשנים 2000-2020 זוהו באמצעות ה- Vascular Low Frequency Disease Consortium,  שיתוף פעולה רב-מוסדי לחקר הפרעות כלי דם לא שכיחות.

 

אנו מדווחים על התוצאות הקליניות המוקדמות והבינוניות, כולל שבץ מוחי ותמותה, הצלחה טכנית ותוצאות ניתוחיות אחרות, כולל שיעורי התערבות חוזרת, פתיחות בשתלים ודליפת דם סביב השתל.

 

תוצאות

בסך הכל, 285 מטופלים זוהו במהלך תקופת המחקר. גיל המטופל הממוצע היה 57 שנים; 47% היו נשים ו-68% הציגו תAסמינים. קשת אאורטה ימינית הייתה קיימת ב-23%. קוטר KD הממוצע היה 47.4 מ"מ (טווח, 13.0-108.0 מ"מ). ההתוויה השכיחה ביותר לטיפול הייתה תסמינים (59%), ואחריה גודל מפרצת (38%).

 

התסמין השכיח ביותר שדווח היה דיספאגיה (44%). קרע ב-KD טופל ב-4.2% מהמקרים, בקוטר ממוצע של 43.9 מ"מ (טווח, 18.0-100.0 מ"מ). הליך פתוח בוצע ב-101 מקרים (36%); הגישה הנפוצה ביותר הייתה קשירת ASA.

 

גישה אנדווסקולרית או היברידית בוצעה ב-184 מטופלים (64%).  מטופלים בקבוצת ההליך הפתוח היו בסבירות גבוהה יותר להיות צעירים יותר 49 שנים לעומת 61 שנים,  נשים (64% לעומת 36% ותסמיניים  85% לעומת 59%, הקלה סימפטומטית מלאה או חלקית בשנה אחת לאחר ההתערבות הייתה 82.6%.

 

לא נמצא קשר בין אופן הטיפול להקלה בתסמינים שיעור ההישרדות הכולל היה 87.3% במעקב חציוני של 41 חודשים. שיעורי השבץ והתמותה במשך 30 יום היו 4.2% ו-4.9%, בהתאמה.

 

מסקנות

ניתן לבצע טיפול ב-ASA/KD בבטחה עם שיעורי תמותה נמוכים, שבץ מוחי והתערבות חוזרת ושיעורים גבוהים של הקלה בתסמינים, ללא קשר לאסטרטגיית התיקון.

ניתוחים סימפטומטיים ודחופים היו קשורים לתוצאות גרועות יותר באופן כללי, לנשים הייתה סבירות גבוהה יותר להתערבות חוזרת.

 

התחשב בתוצאות הכוללות החמורות יותר כאשר המטופלים סימפטומטיים והסיכון המובנה לקרע,  תיקון ב-40 מ"מ הוא סביר ברוב המטופלים.

ניתן לתקן ASA/KD במטופלים אסימפטומטיים עם תוצאות מצוינות, מטופלים בריאים צעירים עשויים להיחשב כמועמדים טובים יותר לגישות פתוחות לעומת שיטות אנדווסקולריות או היברידיות, בהתחשב בסבירות נמוכה יותר להתערבות חוזרת ושיעור תמותה מוקדם נמוך יותר.

 

 

 

 

Bath J, D'Oria M, Rogers RT, Colglazier JJ, Braet DJ, Coleman DM, Scali ST, Back MR, Magee GA, Plotkin A, Dueppers P, Zimmermann A, Afifi RO, Khan S, Zarkowsky D, Dyba G, Soult MC, Mani K, Wanhainen A, Setacci C, Lenti M, Kabbani LS, Weaver MR, Bissacco D, Trimarchi S, Stoecker JB, Wang GJ, Szeberin Z, Pomozi E, Moffatt C, Gelabert HA, Tish S, Hoel AW, Cortolillo NS, Spangler EL, Passman MA, De Caridi G, Benedetto F, Zhou W, Abuhakmeh Y, Newton DH, Liu CM, Tinelli G, Tshomba Y, Katoh A, Siada SS, Khashram M, Gormley S, Mullins JR, Schmittling ZC, Maldonado TS, Politano AD, Rynio P, Kazimierczak A, Gombert A, Jalaie H, Spath P, Gallitto E, Czerny M, Berger T, Davies MG, Stilo F, Montelione N, Mezzetto L, Veraldi GF, Lepidi S, Lawrence P, Woo K. Contemporary outcomes after treatment of aberrant subclavian artery and Kommerell's diverticulum. J Vasc Surg. 2023 May;77(5):1339-1348.e6. doi: 10.1016/j.jvs.2023.01.014. Epub 2023 Jan 16. PMID: 36657501.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד