• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
תרופות מונעות קרישה לאחר התערבות תוך כלית היקפית לטיפול בצליעה

Therapeutic anticoagulation after index peripheral endovascular intervention in patients with claudication

 

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המאמר

 

רקע:

התערבות תוך כלית היקפית PVI , הפכה לגישה נפוצה יותר לחידוש זרימת דם על פני גישה ניתוחית בקרב מטופלים עם מחלת עורקים היקפיים. יחד עם זאת,  נתונים ממחקרים אקראיים התומכים בגישה זו אינם רבים.

 

במחקר קודם של מטופלים שעברו התערבות תוך כלית במיוחד עבור צליעה, מצאנו שמתן נוגדי קרישה (בעיקר עם וורפרין) קשורה לסיכון גבוה יותר לאירועים שליליים  משמעותיים בגפה, אובדן פתיחות כלי הדם ותמותה.

 

על מנת להבהיר האם השפעות אלו נמשכות באוכלוסייה גדולה יותר והאם היא תלויה בסוג של נוגדי קרישה, השתמשנו בנתונים מיוזמת האיכות של כלי הדם ((VQI  כדי להשוות את שיעורי אובדן הפתיחות, סיבוכים בגפה ותמותה מכל הסיבות בקרב מטופלים שקילות נוגד קרישה לאחר ‏התערבות  טיפולית תוך כלית עבור צליעה לעומת מטופלים שלא קיבלו טיפול זה.

 

שיערנו שמטופלים שעברו PVI עבור צליעה  אשר שוחררו על אנטגוניסטים של ויטמין K יהיו בסיכון גבוה יותר לאובדן פתיחות כלי הדם,  אירועים שליליים משמעותיים  או תמותה) בהשוואה למטופלים שלא קיבלו נוגד קרישה או נוגד קרישה עם חומר אחר.

 

שיטות: השתמשנו ביוזמת איכות כלי הדם כדי לחקור מטופלים העוברים התערבות PVI לצליעה (2010-2019), לפי נוכחות או היעדר נוגד קרישה בשחרור.

 

התוצאות העיקריות היו שנתיים של פתיחות כלי  הדם, אירועי משמעותיים בגפה ותמותה. בנינו ציון נטייה המתאים למחלות נלוות והשתמשנו בשקלול הסתברות הפוך כדי להעריך את הקשר של נוגד קרישה לתוצאות.

 

תוצאות: זיהינו 26,240 מטופלים; 9.1% שוחררו עם נוגד קרישה. מטופלים שקיבלו כל נוגד קרישה הדגימו סיכון גבוה משמעותית לתמותה אך לא שכיחות מוגברת של אירועים חריגים או פתיחות כלי הדם.

 

מטופלים שקיבלו אנטגוניסט ויטמין K הראו סיכון גבוה יותר באופן מובהק לאובדן פתיחות, תמותה ואירעים חריגים בגפה.  מטופלים שקיבלו מעכבי פקטור Xa בגישה פומית הראו סיכון נמוך משמעותית לאובדן פתיחות כלי הדם אך עלייה בתמותה.

 

מסקנות: נוגד קרישה טיפולי לאחר PVI קשור בסיכון גבוה יותר לתמותה מכל הסיבות. למרות שמעכבי פקטור Xa דרך הפה קשורים לירידה בסיכון לאובדן פתיחות, אנטגוניסטים של ויטמין K קשורים בסיכון גבוה יותר לאובדן פתיחות, אירועים חריגים בגפה ומוות.

 

מחקרים פרוספקטיביים נוספים נחוצים כדי לחקור את הבטיחות והיעילות של נוגד קרישה במינון מלא לאחר PVI

 

 

Lee C, Ramkumar N, Young MN, Goodney PP, Creager MA, Henkin S. Therapeutic anticoagulation after index peripheral endovascular intervention in patients with claudication. J Vasc Surg. 2023 Dec;78(6):1461-1470.e2. doi: 10.1016/j.jvs.2023.08.099. Epub 2023 Aug 12. PMID: 37579865.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד