• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה של כלי הדם
The Israeli Society for Vascular and Endovascular Surgery
פעילות גופנית לטיפול במחלת כלי דם פריפרית כרונית סימפטומטית: מסמך קונצנזוס קליני של קבוצת עבודה משותפת הכוללת את החברה האירופאית לקרדיולוגיה, החברה האירופאית לרפואת כלי דם והחברה האירופאית לכירורגיית כלי דם בנושא אאורטה ומחלות כלי דם

Exercise Therapy for Chronic Symptomatic Peripheral Artery Disease: A Clinical Consensus Document of the European Society of Cardiology Working Group on Aorta and Peripheral Vascular Diseases in Collaboration With the European Society of Vascular Medicine and the European Society for Vascular Surgery

 

לטקסט המאמר

 

פורסם על ידי Mazzolai et al. ב-European Journal of Vascular and Endovascular surgery ב-01/2024.

 

מטרת נייר העמדה – כל ההנחיות העולמיות ממליצות על פעילות גופנית כעמוד התווך של ניהול מטופלים הסובלים ממחלת כלי דם פריפרית בגפיים התחתונות. התוצאות האופטימליות מתקבלות מפעילות גופנית המבוצעות באופן מפוקח, תחת תוכנית מובנית.

זהו מסמך עמדה שמטרתו לקדם ולייצר תוכניות לפעילות גופנית משמעותית ולייעץ למטופלים עם מחלת כלי דם פריפרית סימפטומטית.  

 

המלצות עיקריות - לפני קביעת תוכנית אימונים יש לבצע הערכה לבבית של החולים. כיום, אימון גופני מפוקח הוא קו הטיפול הראשון למטופלים עם מחלת כלי דם פריפרית סימפטומטית.

 

אימון זה נחשב בטוח, ולרוב מתרחש בתוך כותלי בית החולים. הפעילות הגופנית המפוקחת משפרת את הסטטוס התפקודי, את היציבות, את מרחק ההליכה עליו מדווח המטופל, את התפקוד הקוגנטיבי ואת איכות החיים.

אמצעי האימון הכי שכיחים ומומלצים עבור מטופלים עם צליעה לסירוגין הם הליכון והליכה בחוץ.

עם זאת, כאשר הליכה אינה אופציה מסיבות שונות, אמצעי אימון אחרים כגון אימוני כח, אופניים, הליכה עם מקלות, ושימוש ב- arm crank ergometerעשויים להיות אפקטיביים. אמצעים אלו גם אינם גורמים לכאב ניכר למטופל בזמן האימון (לעומת הליכה) ועל כן עשויים להעלות את שיתוף הפעולה עם תוכנית האימונים.  

 

תדירות האימונים המומלצת היא לפחות 3 פעמים בשבוע. משך האימון המומלץ הוא 30-60 דקות ומשך תוכנית האימונים המומלצת היא 12-24 שבועות.

 

רווסקולריזציה מומלצת למטופלים עם צליעה לסירוגין, רק כאשר הם לא הגיבו לטיפול שמרני על ידי תרופות ופעילות גופנית. פעילות גופנית לאחר רווסקולריזציה – ניתוחית או אנדוסוקלארית, משפרת את תוצאות ההתערבות.

 

 

 Mazzolai L, Belch J, Venermo M, Aboyans V, Brodmann M, Bura-Rivière A, Debus S, Espinola-Klein C, Harwood AE, Hawley JA, Lanzi S, Madarič J, Mahé G, Malatesta D, Schlager O, Schmidt-Trucksäss A, Seenan C, Sillesen H, Tew GA, Visonà A. Exercise Therapy for Chronic Symptomatic Peripheral Artery Disease: A Clinical Consensus Document of the European Society of Cardiology Working Group on Aorta and Peripheral Vascular Diseases in Collaboration With the European Society of Vascular Medicine and the European Society for Vascular Surgery. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2024 Feb 16:S1078-5884(24)00011-X. doi: 10.1016/j.ejvs.2024.01.009. Epub ahead of print. PMID: 38467522.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לכירורגית כלי דם

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה של כלי דם, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות ולהתעדכן
איני חבר/ת איגוד